Její funkce, kterou doma zastává, odpovídá zhruba postavení krajského hejtmana.

„Našeho prezidenta nazýváme prezident feminista,“ zdůraznila s nadšením poslankyně. Což je samo o sobě zajímavé v zemi, kde měl většinou vždycky hlavní slovo muž. Značí to, jaké postavení si Španělky ve své vlasti postupně dobývají.

Španělské ženy zapojené do rozvojových programů se podle Tatiany Sanchez snaží, aby jejich kolegyně například v provincii Cadiz byly o rovnosti šancí na úrovni profesního a rodinného života podrobně informovány.

Do vzdělávání mužů se postupně povinně zapojují genderové studie, které se rovností obou pohlaví podrobně zabývají.

Jak vyplynulo například ze studií projektu Deloa-Equal, postavení španělských žen v některých regionech skutečně není záviděníhodné. Například život na venkově provincie A Coruňa se točí v začarovaném kruhu. Většinou se ženy starají o domácnost a děti na plný úvazek. Když najdou práci, tak na částečný úvazek, na dobu určitou nebo špatně placenou.

Příjmy rodin nejsou tak vysoké, aby žena pracovat vůbec nemusela. Dobře placenou práci může najít jen ve větších městech, kde ale chybějí potřebné služby, například veřejná doprava. Jen málo španělských žen má řidičský průkaz a vlastní osobní auto.

Hosté ze Španělska nebyli na Vysočině poprvé. Navštívili ji loni na podzim a zaujal je tehdy hlavně systém služeb. „Služby jsou z velké části podporované z veřejných prostředků. Pro města v Andaluzii stejně velké jako Havlíčkův Brod je to naprostá novinka,“ podivují se bojovné Španělky.