Asi padesátka organizátorů – ochranářů, hasičů a chotěbořských studentů – připravila den plný soutěží pro téměř dvě stovky dětí. Tématická hra Hledání sněhuláka měla navíc i výchovný a ekologický podtext.

„Nejenže si zkusí, co dovedou a znají, ale musí umět na každém stanovišti pozdravit a požádat o pomoc nebo radu. A strážci stanovišť mají také velký úkol: chválit, chválit, chválit,“ vysvětlila předsedkyně chotěbořských ochranářů Věra Váchová. Její maminka, bývalá předsedkyně, Den Země vymyslela, dnes však už jeho průběh sleduje pouze po telefonu z domu. close zoom_in

Ochotní rodiče

Druhým rokem přišla pomoci s organizací dne i čtrnáctiletá Klára Brožková. „Mám volno a baví mě pro děti něco připravovat. Letos tady dělám trpaslíka, který po dětech chce pomoct při opravě rozhledny,“ řekla. Na trasu se vydala řada dětí i s rodiči. Ani to není podle organizátorů příliš obvyklé. „Ne každý rodič je ochotný sem dítě přivést a ještě se mu celý den věnovat,“ připustila další organizátorka Eva Kubínová.

„Soutěž se mi líbí, jsem tu už popáté, vynechala jsem ji pouze jednou. Nejvíc se těším na ježdění na koních a lezení po lanech na strom. Přírodu mám ráda, nejraději jsem v lese,“ řekla devítiletá Kateřina Benešová z Přibyslavi, která tu byla poprvé už ve svých čtyřech letech.

Ledečské děti se v sobotu jely podívat na Den Země do Prahy do parku v Lužinách, děti z Horní Krupé jej včera slavily úklidem přírody. V pátek si Dne Země užili také školáci v Lipnici nad Sázavou, kde ho pořádali už potřetí místní hasiči.

close zoom_in Nechyběly tu disciplíny jako první pomoc, chůze po laně nebo plížení. V havlíčkobrodské ZŠ Konečná měly děti Projektový den Země. „Na závěr jsme s dětmi vytvořili hada z plastových lahví a každá třída si zasadila svůj strom,“ řekla učitelka Adriana Pipková.