„Počet návštěvníků je závislý především na ročním období, nejvíce lidí chodí v létě. Dost lidí přišlo i na mši,“ prozradila Magdaléna Bartáková z občanského sdružení Přátelé podlipnických kostelů. Sdružení pořádá benefiční akce, které mají pomoci shromáždit peníze na opravy kostelů, které jsou unikátní především dochovanými středověkými nástěnnými malbami.

Za jeden den pro podlipnické kostely se při veřejné sbírce vybere od deseti do třiceti tisíc. „Většinou je to těch deset. Lidé nám ale mohou posílat peníze i na účet. Umělci a soubory, které tu vystupují, jsou většinou naši přátelé nebo přátelé našich přátel, a platíme jim jenom cestu. Hrají bez honoráře,“ dodala.

Sdružení loni získalo státní dotaci ve výši 6,5 milionu korun. Při opravách kostelů se však vyskytly vícenáklady, kvůli kterým dluží organizace dodavatelům kolem půl milionu korun. Na kostelech se však díky dotaci udělaly ty nejnutnější práce, které zastavily rychlé chátrání objektů. Byť jsou Přátelé podlipnických kostelů dlužníky, neztratili důvěru ani u lidí, ani u starostů obcí, kde kostely stojí, ani u dodavatelů.

„Já ty lidi znám a věřím jim,“ řekl před časem Zbyněk Fojtášek, jeden z dodavatelů, kterým sdružení dluží největší částku.