„Jsem tu od půl osmé. Mám za sebou zkoušky z obecných studijních předpokladů. Moc sem se neučila, takže se mi to zdálo náročné,“ uvedla Monika Klimešová z Jihlavy, která se přihlásila na Gymnázium Jihlava. Na gymnázia je všeobecně stále největší zájem, protože patří k výběrovým školám.

„Hlavní přijímací zkoušky máme v listopadu, kdy se konají talentovky. Dnešek byl spíše záležitostí gymnázia. Jinak zájemce o učební obory bereme bez zkoušek,“ prozradil ředitel světelské Akademie, VOŠ, Gymnázia, Střední odborné školy umělecko-průmyslové Jindřich Vodička.

Na některých školách se přijímací zkoušky vůbec nekonaly, jedním z nich byla havlíčkobrodská Střední průmyslová škola stavební. V přijímacím řízení hrají roli dosažené studijní výsledky uchazečů. Zato na havlíčkobrodském Gymnázium byl včera frmol. Ke studiu se hlásili jak žáci pátých, tak i devátých tříd.

„Nejvíce dětí se hlásí na gymnázia, obchodní školy a odborné školy,“ vyjmenoval Karel Látera z krajského odboru školství. „Zájem o učební obory, jako tesař nebo zedník, naopak klesá,“ dodal. Letos se podle jeho slov přihlásilo skoro čtyři a půl tisíce žáků devátých tříd na celé Vysočině. Z toho byla více jak polovina na učební obory s maturitou. Dalších 769 žáků má zájem o soukromé, církevní nebo státní školy.