Navíc je uvedena na seznamu zvláště chráněných druhů. Druhá, miniaturní lokalita, leží kousek dál u Hadců u Hrnčíř, v 70. letech vyhynula ve třetí lokalitě u Borku u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Podle odborníků je kuřička stará maximálně deset až patnáct tisíc let.

„Rostlina potřebuje stanoviště na otevřených skalách, nesnáší konkurenci. K jejímu vzniku došlo i díky izolaci a specifikům hadcového podkladu,“ vysvětlil botanik z havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny Luděk Čech. Právě pouze na hornině zvané hadec kuřička roste.

Nenápadná a tak cenná

Kuřička je nenápadná rostlina rostoucí v nevelkých trsech s drobnými lístky. A právě v těchto dnech kvete malinkými bílými kvítky.

„Tuhle květinu nepotkávám, a pokud jsem ji potkal, asi jsem si jí nevšiml. K jejímu určení musí být specialista,“ připustil nadlesní Miloš Vichr. „Kuřička Smejkalova je květina, která je svým vzrůstem, květem i velikostí velmi nenápadná a často se přehlédne,“ potvrdil jeho slova i botanik Luděk Čech, který dodal, že kuřička patří do čeledi hvozdíkovitých, takže je příbuzná třeba karafiátu.

Dolnokralovické hadce budou zřejmě v budoucnu vyhlášeny chráněným územím. Vedle vodního díla Želivka totiž kromě kuřičky Smejkalovy rostou i dvě stě let staré borovice. A to hned vedle dálnice D1.