„Akce je výběrová. Pozvánku dostalo 170 výrobců. Nevím, proč se místní nepřihlásili,“ pokrčil rameny za pořadatele - Městský úřad v Havlíčkově Brodě - Beno Trávníček.

Přitom radnice nabízela pronájem míst zadarmo, podmínkou bylo aby zájemce byl originální výrobce, nikoliv překupník. Zájem řemeslníků byl dvojnásobný, dalece převyšoval možnosti pořadatelů.

Jedním z těch, kteří se nebáli a přišli hájit „barvy“ havlíčkobrodského regionu, byl flašinetář Blahoslav Koráb z Přibyslavi. „Přihlásil jsem se sám, jsem tu poprvé a nelituji. Nevím, proč nás tu není z Havlíčkobrodska víc,“ uvedl. „Snad špatná předpověď počasí? Já jsem ale spokojený maximálně,“ pochvaloval si dřevořezbář Josef Likeš z Tisu.

Každé řemeslnické trhy mají určitý styl. Ty letošní v pořadí již 34. byly ve znamení trampingu a všeho, co s přírodou souviselo. Snad proto na náměstí nechyběli ani havlíčkobrodští skauti. Zájemcům předváděli veřejně vůbec poprvé svoje dovednosti. Odvážlivci si mohli vyzkoušet sami ručně pořezat kus pořádného polena.

„Hlavně dětem se to líbí. To, co si sami odříznou, si berou domů na památku. Většina z nich držela pilu v ruce poprvé v životě,“ poznamenal skaut Petr Hvězda. Jak zdůraznil, líbí se mu, že se město snaží udržet řemeslnické trhy ve stylu staročeských jarmarků, kam nemají pouťoví stánkaři přístup.

To pozitivně hodnotila i Martina Jakešová z Havlíčkova Brodu. „Koupila jsem si medovinu a koláče. Co mě těší, je, že sem nepustí obchodníky s umělým textilem. Byla jsem na jaře na pouti v Kutné Hoře a nic jiného jsem tam neviděla,“ postěžovala si návštěvnice.