V Chotěboři už o své práci před více než rokem vyprávěl, teď přijede znovu v rámci akcí spojených s rozsáhlou výstavou o holocaustu, která se v červnu uskuteční v chotěbořském muzeu. Povídání s ním se uskuteční už v úterý 15. května od 12 hodin v posluchárně chotěbořské Vyšší odborné školy a Obchodní akademie.

Adolf Burger prošel Osvětimí, kde ho nechal žít pověstný doktor Mengele, koncentráky v Birkenau, Sachsenhausenu, Mauthausenu a Ebensee. Právě v Sachsenhausenu byl přidělen k padělatelské skupině, kde byl až do února 1945.

„To už Sověti stáli dvě stě kilometrů od Berlína a nás evakuovali do Rakouska, kde nás osvobodili Američané. Byl to ale zázrak, protože my jsme v žádném případě neměli přežít,“ vysvětluje padělatel peněz, ale i anglických, amerických a švýcarských pasů. Pro špiony s kolegy vyráběl také například ruské NKVD legitimace.

Přestože chtěl zpočátku na tuto životní etapu zapomenout, nasbíral stovky dokumentů, napsal knihu Ďáblova dílna a podle ní vznikl scénář k německo-rakouskému filmu Die Fälscher (Padělatelé). Nyní se k filmu chystá i český dabing. Kromě toho také Burger přispěl v Německu dvakrát k odsouzení válečných zločinců.