Míra nezaměstnanosti se díky tomu snížila o 0,7 procentního bodu na 6,1 procenta. Situace v kraji se podobně jako v celé zemi zlepšuje dlouhodobě. Nyní si lidé hledají nové místo snadněji i díky zahájení sezónních prací, řekl včera Pavel Literák z jihlavského úřadu práce.

„Současná míra nezaměstnanosti je nejnižší od vzniku kraje Vysočina, tedy od roku 2000,“ poznamenal Literák. Během dubna nastalo zlepšení ve všech pěti okresech Vysočiny, a to v rozmezí od 1,1 procentního bodu na Třebíčsku po 0,4 procentního bodu na Havlíčkobrodsku.

Okres Třebíč, který je hospodářsky nejslabším v kraji, jako jediný na Vysočině převyšuje republikový průměr nezaměstnanosti. Ten je 6,8 procenta. Naopak nejlépe si na Vysočině vede Pelhřimovsko. Na konci loňského dubna v kraji nemělo práci 19 600 lidí, což je oproti letošku více o 3300 osob. Podniky na Vysočině nyní hledají o třetinu pracovníků více než loni. Největší nabídka je na Jihlavsku a Žďársku.

V celé republice se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila o půl procentního bodu na 6,8 procenta. Situace se zlepšila ve všech 77 okresech.