Zájem veřejnosti o církevní stavbu u Sázavy každým týdnem stoupá

„V současné době převod připravují právníci,“ prozradil havlíčkobrodský vikář Vladislav Novák. Bohatý kulturní program přitahuje pozornost široké veřejnosti už od začátku dubna. Další z dlouhé řady akcí zaplnila lavice kostela předevčírem a vystoupení umělců nyní už nejen z Havlíčkobrodska bude pokračovat minimálně do začátku června.

Původní obavy písničkáře Michala Slavíka, který je autorem myšlenky, pořadatelem a zároveň jedním z umělců vystupujících na koncertech, se rozplynuly. „Jsem zvědavý, jak bude na tyto koncerty reagovat církev. Kostel je vysvěcený a hudba, která zde zazní, není duchovní,“ obával se písničkář Slavík před prvním z koncertů. Odezvy ze strany církve jsou ale pouze kladné.

„S repertoárem nemáme vůbec žádný problém. Vždyť i na našich vlastních koncertech hrajeme na kytary,“ pochvaluje si vikář Novák.

Nejdřív opraví schodiště

Všichni umělci, kteří v kostele vystupují, se svého honoráře zřekli ve prospěch kostela. Organizátor akce už plánuje první kroky. „Chci opravit něco, co by v případě celkové rekonstrukce zůstalo zachováno. Uvažoval jsem o renovaci varhan, ale to by bylo příliš nákladné. Proto bych chtěl opravit schody, ty budou levnější,“ uvažuje Michal Slavík.

O celkových nákladech na provedení renovace však ještě přehled nemá. Pokladničku se zatím podařilo po měsíci a půl zaplnit částkou pohybující se okolo pěti tisíc korun. „Zájem ale stále stoupá,“ chlubí se Slavík. Dění kolem chátrající budovy vítají i zástupci města.

„Je dobré, že se kostel oživil. Mohlo byt tam být další místo pro koncerty,“ nastiňuje možný záměr radnice místostarosta Čeněk Jůzl. „Překvapuje mne, kolik tam chodí lidí,“ neskrývá spokojenost ani vikář Novák.

Předchozí článek najdete ZDE.