„Jsem původním povoláním stavař, navíc jsem chtěl vždycky dělat práci, která by byla druhým prospěšná a měla smysl,“ vysvětluje úředník, proč se rozhodl uvažovat o možnosti podílet se na stavbě škol v jihoamerickém Peru. Jak dodává, inspirovalo ho k tomu setkání s jednou dlouholetou známou, která v Peru pracuje už delší dobu pro jednu humanitární organizaci.

„Jenže odjet tak daleko není jednoduché. Především administrativa je neuvěřitelně složitá. Už jenom vyřízení pracovního povolení strašně dlouho trvá. Když ale máte hodně peněz, je to otázka týdnů nebo měsíců,“ povzdychne si Fiala.

Navíc zavřít za sebou chotěbořský úřad není jen tak. Lukáš Fiala je hlavní manažer projektu Svazku obcí Podoubraví Metropolitní internetová síť, která má za sebou zatím jen úspěšný start a první pomalé kroky. Musí veškerou rozdělanou práci dokončit, aby svému nástupci předal čistý stůl.

„To bude trvat několik měsíců. Za tu dobu se může změnit hodně věcí. V jižní Americe bude jiná situace. Mě třeba přijde jiná, lepší nabídka. Nebo se můj osobní život změní od základů. Ale skutečnost je taková, že v práci, kterou dělám dosud, jsem už veškerou invenci vyčerpal,“ zdůrazňuje Fiala.