Místo totiž poskytuje útočiště skupině lidí, kterým je slovo pořádek přinejmenším vzdálené. Uplynulý víkend na to málem doplatila skupina lezců.

Sportovci se mohli pořezat

„Někdo tam rozbil o skálu skleněné lahve. Střepy jsou zapadané v místech, kde jsou vyznačené lezecké stezky,“ rozčiluje se Ondřej Ruč. „Dokonce jsem narazil na kus rozbité lahve, jejíž ostré hrany doslova číhaly na prsty. Při výstupu není do záhybů vidět. Snadno se říznete a hrozí, že spadnete,“ upozorňuje lezec. I přesto, že jsou sportovci jištěni lanem, mohou být následky tragické.

O dění v lesích jen několik desítek metrů vzdálených od hranice města vědí i tamní obyvatelé. „Střídají se tam narkomani a mladiství alkoholici. Někdy tam žáci základní školy pořádají různé akce,“ tvrdí pan Miroslav z Chotěboře.

Dopadnout vandaly je v podobných případech velmi složité. „Museli bychom přistihnout pachatele při činu,“ říká ředitel chotěbořské městské policie Jiří Novotný. Tresty, které výtržníkům hrozí, se pohybují v řádech tisíců.

„Podle zákona lze za pohazování odpadků v lese uložit finanční postih v rozmezí pět až patnáct tisíc korun,“ potvrzuje Julie Němcová z Odboru životního prostředí Městského úřadu Chotěboř.

Městští strážníci si podle slov jejich ředitele na problémovou lokalitu došlápnou.

„Budeme tam provádět namátkové kontroly. Vytipujeme si vhodné časy a na místo budeme dohlížet,“ slibuje ředitel městské policie Jiří Novotný.

Situacím, kdy by nepořádnost druhých ohrožovala zdraví sportovců, by se tak mohlo předejít. „Když někdo uvidí, že se tam děje něco nekalého, může nám zavolat. My už si s tím poradíme,“ dodává Novotný.