Šlapeme v psích výkalech, množí se stížnosti obyvatel Havlíčkova Brodu. Zásadním způsobem zkvalitnilo město kulturu venčení psů v polovině loňského roku.

Speciální pískoviště na Kalinově nábřeží a zásobníky sáčků na mnoha místech v Havlíčkově Brodě však ani do dnešních dnů většina majitelů nejlepšího přítele člověka nevyužívá.

„Pískoviště jsme vybudovali na popud některých občanů, zájem o něj je ale nulový,“ konstatuje Irena Nečasová z technických služeb.

Zásobníky se sáčky jsou ale populární. Aspoň u někoho. „Po svém psu si vždy uklidím. Během venčení však potkám dalších deset hromádek, které někdo nesebral,“ upozorňuje Broďačka Michaela Mandlová.

Přitom příležitostí, jak získat sáčky, je mnoho. „Já osobně mám pytlíků pro psa vždycky dost. Většinou si je vyzvednu na městském úřadě, nebo si vezmu po cestě ze zásobníku. Když náhodou dojdou, použiji sáček třeba od rohlíků,“ prozrazuje žena se psem.

V některých částech města je nutno dávat si velký pozor. „Když jdu ráno po Humpolecké ulici, musím se pozorně dívat pod nohy. Není tady vhodné místo, kam by se se psy dalo chodit,“ stěžuje si důchodce Jaroslav Švanda. Navíc podle něj s některými pejskaři není rozumná řeč. „Jednou jsem požádal asi o dvacet let mladší paní, aby po svém psu uklidila, a ona mi ještě hrubě vynadala,“ tvrdí důchodce.

Já nic, já muzikant

Na dodržování povinností majitelů psů dohlíží městští strážníci. Dopadnout hříšníka při činu ale není snadný úkol.

„Je to velký problém. Když někdo uvidí muže v uniformě, většinou dělá, že pes není jeho,“ nastiňuje taktiku pejskařů zástupce ředitele Městské policie Havlíčkův Brod Stanislav Čeloud.

„Dokonce jsme řešili i situaci, kdy majitel vypustil svého psa na Smetanovo náměstí, nechal ho tam volně pobíhat a pak ho přivolal domů,“ kroutí hlavou Čeloud. Městští policisté mohou na místě uložit pokutu do jednoho tisíce korun.