Rozpadlá budova leží už přes rok ladem. Budoucnost je nejistá

Budova sokolovny v Pohledu dostala loni v zimě ránu, ze které se asi už jen těžko vzpamatuje. Jisté je, že tamní tělovýchovná jednota Sokol, která je majitelem objektu, vlastními silami budovu do původního stavu neuvede.

„Náš roční rozpočet se pohybuje kolem částky 115 tisíc korun. Do oprav ale bude třeba investovat statisíce,“ tvrdí Petr Sobotka z TJ Sokol Pohled.

Sokolovna je navíc součástí kulturní památky. To bude mít vliv na případné stavební práce. „Jakékoliv stavební zásahy musí být podle zákona schváleny orgány památkové péče. Objekt je možné pouze rekonstruovat, demolice nepřipadá v úvahu,“ potvrzuje Miloslava Melounová, pracovnice úseku památkové péče Městského úřadu v Havlíčkově Brodě.

Pohledští obyvatelé jsou naštvaní a vyčítají vedení sportovců laxní přístup k řešení situace. Mladí přišli o místo, kam se chodili bavit. „Je to škoda. Nemáme kam chodit na zábavy. Teď musíme jezdit do Stříbrných Hor,“ říká Tereza z Pohledu. Podle informací obyvatel navíc nebezpečné ruiny využívají jako úkryt nezletilí kuřáci.

Ze stavu objektu nejsou nadšení ani představitelé obce. „Když někdo nechá spadnout objekt, který sloužil veřejnosti, nemůže nám to být jedno. Nejsme ale majitelem budovy, takže s tím v současné době nemůžeme nic dělat. Jediné, co můžeme, je protestovat,“ upozorňuje starosta Pohledu Milan Klement.

I přesto má obec se sokolovnou jisté záměry. Podrobnosti však Deníku nechce sdělit. „Souvisí to s celkovým obrazem a budoucností obce Pohled. Víc k tomu nemůžu říct,“ ohrazuje se starosta.

„Obec nám nabídla, že od nás budovu odkoupí a nabídne to k prodeji spolu se zámkem,“ prozrazuje bývalý starosta a člen Sokola Antonín Ondráček. Zda se do míst, kde bývalo i kino, opět kultura vrátí, nevidí ale jako reálné. „Myslím si, že s tím už se nedá počítat,“ obává se Ondráček.