Jednou z největších bylo včerejší udělování Novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského a Novinářských křepelek, které se odehrálo v sále staré radnice.

Ceny každoročně uděluje Český literární fond a nejvýraznější osobnosti české žurnalistiky si pro ně musí přijet právě do Havlíčkova Brodu.

Jen několik desítek metrů od domu, kde žil novinář Karel Havlíček Borovský, převzala za novinářskou činnost na podporu lidských práv a za aktivitu při vzdělávání mladých romských žurnalistů Jarmila Balážová. Známá je veřejnosti jak z televizních, tak rozhlasových pořadů, například Zaostřeno na lidská práva, Tykadlo a další.

O peníze se rozdělí

„Ceny si velmi vážím. Novinářkou jsem chtěla být od sedmnácti let a neměnila bych. Novinařinu vnímám nejen jako povolání, kde se může žurnalista snažit předávat informace, ale také zkusit nabídnout jiný pohled a jím možná měnit některé stereotypy,“ řekla včera po předání ceny romská novinářka, která se například podílela na přípravě a vzdělávání osmnácti mladých romských redaktorů. Navíc včera prozradila, že polovinu peněžní ceny věnuje dětskému fondu UNICEF.

Dvě Novinářské křepelky, tedy ceny pro novináře do 33 let věku, si z Brodu odvezli Janek Kroupa za přínos televizní investigativní žurnalistice zejména při zpracování budišovské kauzy, která se přímo Vysočiny dotýká. „Je to poprvé, kdy jsem navrhl reportéra z komerční televize, prostě proto, že nikdo lepší není,“ řekl člen poroty Adam Komers, který zároveň četl jeho laudacio.

Druhou křepelku dostal Jakub Unger, spoluzakladatel internetového serveru Aktuálně. cz za kultivaci internetové novinařiny. „Aktuálně. cz funguje něco přes rok a těší mě, že si toho někdo všimnul,“ řekl včera Unger, který deset let sbíral zkušenosti v žurnalistice a pak se pustil s majiteli portálu Centrum do zakládání nového internetového deníku.

Redakce Aktuálně.cz měla včera navíc pracovnu zřízenou v nové brodské radnici, kde všem zájemcům svou práci ukazovala.