Veškeré představy veřejnosti o tom, jak ženy leží na vězeňských kavalcích a nemají do čeho píchnout, ve Světlé berou za své. Tady to tak nefunguje.

Zaměstnávání odsouzených má už téměř čtyři roky na starosti Jiří Zima. Ve vězeňství se pohybuje čtrnáct let: „Ženy jsou zaměstnané u cizích subjektů, ve vnitřním provozu, nebo jsou zařazené ve vzdělávacím či terapeutickém programu, nebo pracují pro věznici bez nároku na mzdu.“ Počet zaměstnaných mírně stoupá.

Oslovil stovku podnikatelů

Naopak sezónní výkyvy v zaměstnávání kopírují odbyt výrobků na trhu. „Při nich necháváme snižovat počty přirozeným způsobem, tak jak odchází na svobodu. O prázdninách se pak vyřazuje zhruba čtyřicet žen ze vzdělávacích programů,“ doplnil Zima.

Ten spolu s komisí vybírá například i ženy vhodné pro nestřežená pracoviště mimo věznici a shání pro ně také práci. Celkem pracují pro zhruba deset zaměstnavatelů, přičemž Zima oslovil za čtyři roky asi stovku podnikatelů. Někdy spolupráce trvá jen pár týdnů, jindy třeba léta. Nyní například jedná se světelskými sklárnami.

„Přestože velká část odsouzených žen dříve pravidelně nepracovala a mnohé získávají pracovní návyky výhradně ve vězení, jejich pracovní morálka je paradoxně dobrá,“ prozradil s tím, že občas se stává, že žena práci nestačí a mistrová navrhne její vyřazení. Hodně odsouzených končí s prací před koncem trestu, někdy to navrhne lékař ze zdravotních důvodů.