Ve čtvrtek 24. května si z Havlíčkova Brodu odvezl Novinářskou křepelku za kultivaci internetové novinařiny.

Po desetileté praxi v žurnalistice se před rokem a půl dal dohromady s majiteli portálu Centrum a s kolegy vystavěl tým lidí. Další jeho ambice je stát se lídrem internetového zpravodajství. „Budeme hledat i nové cesty pro zprávy – mobily, televize, v tom vidím budoucnost,“ řekl Jakub Unger, ředitel Aktutálně.cz.

Přesto si ani při dnešním boomu internetu nemyslí, že papírovým novinám zvoní hrana. „Určitě přežijí, i když to teď tak nevypadá. Noviny budou na internet hledat nějakou odpověď, třeba ve svém webovém vydání,“ dodal.

Internetový deník Aktuálně.cz měl u příležitosti předání novinářských cen v Brodě svou mobilní redakci. „Nemáme žádné uzávěrky v šest nebo v osm jako papírové noviny, máme ji stále. Proto se snažíme mít na internetu zprávy co nejrychleji,“ vysvětlil šéfredaktor Zdeněk John. Pouze desítky lidí čte zprávy mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, naproti tomu přes den se na stránkách za hodinu vystřídají desetitisíce. Denní součet se pohybuje těsně pod hranicí 200 tisíc lidí.

„Dnes už jsme vyhledávanější než zpravodajství idnes, byť na celé idnes ještě nemáme,“ dodal John. Zprávy pod jeho vedením vytváří padesátka novinářů, kteří pracují na směny. Naplno jede redakce od 9 do 18 hodin, pak slouží večerní, noční a ranní služby.