Mediální zástupce firmy Karel Samec ČTK sdělil, že nepříznivý výsledek v minulém roce zavinila vynucená odstávka jedné z výrobních linek a další zdražování surovin a energií. Podnik zaměstnává 1280 lidí.

Podle údajů, které společnost zveřejnila v obchodním věstníku, činily její loňské výnosy 1,165 miliardy korun a náklady skoro 1,21 miliardy. Letošním cílem je přiblížit se k vyrovnanému hospodaření. Za první čtvrtletí ještě ztráta činila šest milionů korun při tržbách 225 milionů. Ekonomiku by ale mělo zlepšit chystané zahájení výroby na nové lince a výhledově i oživení na trhu, které nastalo počátkem letošního roku, uvedl Samec.

Loni v létě musela být odstavena jedna z nejziskovějších linek, protože již dosloužila. Na počátku června ji nahradí nové zařízení za 120 milionů korun. Investice umožní zvýšení produktivity a rozšíření výroby o další tvary skla, například vázy, mísy či talíře, sdělil Samec.

Loňské tržby skláren činily 1,016 miliardy korun. Na 85 procent výrobků sklárny prodaly v zahraničí - největší odbyt měly v USA, Británii a v Řecku. Ziskovost podle zástupců podniku poznamenalo i více než dvojnásobné navýšení ceny oxidů olova, které se řadí mezi základní výrobní suroviny.

Sklárny patří mezi největší regionální zaměstnavatele. S poklesem počtu pracovníků nepočítají. Nyní naopak nabízejí dalších 50 míst, a to hlavně pro strojníky a seřizovače.

Akciová společnost Sklo Bohemia patří mezi přední producenty olovnatého křišťálu. Spolu s Crystalexem Nový Bor, Sklárnami Kavalier v Sázavě a Sklárnami Bohemia Poděbrady patří do české sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading.