„Když jdu na kontrolu k praktikovi, abych si brala dovolenou,“ stěžuje si Alena Váchová z Havlíčkova Brodu a dodává: „Čekárna je přeplněná. Nevím, proč se objednávám na určitou hodinu. Musím dobu čekat, i když jdu jen pro recept.“ Jak tvrdí, není to asi vina „jejího“ lékaře, ale jiného hledat nezkoušela.

„Bude to všude stejné. Abych chodila od jednoho doktora ke druhému, nemám čas. Je jich asi málo na tolik nemocných,“ uvažuje pacientka.

Lékařka Věra Ryvolová z Havlíčkova Brodu se rovnou ptá: „Zanikne v Čechách péče praktických lékařů? Profese je neatraktivní. Mladí mají minimální zájem. Není ani finančně zajištěno vzdělávání nových lékařů. Zejména mezi pediatry je drtivá převaha žen, věkový průměr praktiků je přes 50 let.“

Za pravdu jí dává i praktický lékař Jan Ondrák z Lipnice nad Sázavou a zdůrazňuje, že potíže budou mít brzy hlavně pacienti na venkově.

Pacienty čekají potíže

„Já jsem na Havlíčkobrodsku jeden z nejmladších, a to je mi už přes čtyřicet. Ve Štokách doktor stůně. V Okrouhlici teď onemocněla lékařka. Kdo ji zastoupí? Ve městě se ordinace o pacienty nějak podělí. Na vesnici je to problém. Mít víc pacientů, než doktor dokáže zvládnout, není dobře. Může dělat chyby a skončit až u soudu. I když má pacientů relativně dost, vinou špatně nastaveného systému financování ve zdravotnictví má co dělat, aby uživil rodinu,“ tvrdí Ondrák.

Na vesnici si proto nemocní někde mohou o svobodné volbě lékaře nechat zdát. Podle Jiřího Koláře z Lánů a Jiřího Zatřepálka z Podmoklan na Chotěbořsku si pacient na vesnici lékaře teoreticky vybrat může. Ovšem s vědomím, že za ním bude jezdit kilometry.

V obcích, kde praktik ordinuje přímo v místě, například ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku, si ho úřad předchází a přispívá mu na provozní náklady.