Důvod? Nepřihlásil se ani jediný žák. Bojí se, že po škole nenajdou práci.

„Těžko hledat vinu u nás,“ brání se Marie Mrázová, zástupkyně ředitele pro učební obory. Jak zdůraznila, dělá škola pro propagaci krejčovského oboru maximum. Představuje ho pravidelně na burze škol, potenciální učně láká do moderních školních dílen.

„Slibujeme i zajištění pracovních míst. Máme dohodu s havlíčkobrodským Pleasem, naše absolventky by tam mohly dostat po škole práci jako šičky. Chyba bude zřejmě v tom, že trh je přesycený levnými oděvy. Nechat si ušít šaty na míru, o to není zájem,“ uvažovala Mrázová.

To potvrzuje i studentka Soňa Moravcová. „Obor dámská krejčová mi nepřipadá atraktivní. Bojím se, že bych pak nesehnala slušnou práci. Studuji zemědělskou školu, ta má podle mě větší budoucnost,“ řekla studentka.

Krejčovské řemeslo je na ústupu. To si myslí i zkušená dámská krejčová Miloslava Buchalová, která vede v Havlíčkově Brodě vlastní dílnu už 10 let. Typické zákaznice jejího salonu jsou ženy od 35 let výš, mívají nekonfekční postavu, v běžném obchodě si nevyberou nebo touží po originalitě. Nejčastěji si nechávají šít kostýmy, kabáty, ale výjimkou nejsou ani svatební šaty. Ovšem musejí se smířit s tím, že šaty na míru už nějakou tu stokorunu stojí.

Zlaté časy na ústupu

„Zlaté časy krejčovského řemesla jsou pomalu pryč. Pamatuji doby, kdy ve městě bylo několik pánských krejčích a neměli o zákazníky nouzi. Dnes vím o jediném a nejsem si jistá, jestli ještě pracuje,“ poznamenala Miloslava Buchalová. „Kdyby zmizela generace našich současných zákaznic, nevím, pro koho bychom šily. Dnešní mladí se oblékají jinde a mimochodem dost nevkusně. Zákaznice, které mají peníze, si mohou zajet do butiků do Prahy, nemajetní nakupují u stánkařů,“ povzdechla si.