Až příští rok

Tím se jen potvrdila slova starosty Tomáše Škaryda, která pronesl v polovině května v rámci akce Den s Deníkem.

„Zatím je těžké říci, kdy projede centrem města první autobus. Připravujeme projektovou dokumentaci, protože chceme žádat na projekt dotaci z Evropské unie. Vlastní realizaci celé akce předpokládáme tak v polovině příštího roku,“ konstatoval tehdy starosta Škaryd. Zatím se jeho předpověď plní doslova a do písmene.

Podle místostarostky Jany Tomáškové bude muset město Chotěboř už do projektu městské hromadné dopravy investovat daleko víc peněz, než předpokládalo.

Projekt musí podražit

„Původně jsme uvažovali o částce asi 290 tisíc korun, ale ukazuje se, že budeme potřebovat aspoň 600 tisíc,“ upřesnila místostarostka. Pokud totiž chce město žádat o dotace z Evropské unie, musí předložit patřičně drahý projekt. „Proto budeme muset přepracovat a rozšířit naše původní plány. Na trati MHD bude daleko víc zastávek, autobusy by zajížděly i do městských částí, což jsme původně neuvažovali,“ vysvětlila Tomášková.

Kromě zastávek MHD bude město usilovat také o stavbu dvou autobusových terminálů, aby se zklidnila doprava v centru.

Jen ze svého to nezaplatí

Harmonogram projektových prací bude připravený zhruba tak v listopadu letošního roku. Navíc zatím také ještě nebyly ani vyhlášeny dotační tituly na peníze z Evropské unie, ze kterých by mohlo město Chotěboř finance čerpat.

Tolik peněz ze svého rozpočtu na autobusovou dopravu věnovat nemůže.

„Administrativní příprava tak složitých a drahých projektů je zdlouhavá. Proto první práce na budování zastávek MHD začnou tak příští rok, na první jízdy autobusem si cestující budou muset počkat,“ uzavřela místostarostka.