Navíc stavba má i svoje odpůrce, kteří jsou ochotni protestovat a psát petici. „Podle mého názoru, i když jsem sám katolík, Ždírec nepotřebuje stavbu pro pár desítek lidí. Naopak městu chybí důstojný kulturní dům,“ tvrdí jeden z odpůrců Ladislav Hertl.

„Ve městě kdysi existoval Spolek pro výstavbu kaple, tvořili ho hlavně senioři. Nyní v jeho čele stojí mladší lidé, kteří přišli na město s požadavkem, jestli jim můžeme poskytnout pozemek na výstavbu církevní budovy,“ upřesnil starosta Jan Martinec.

Město nemá místo, kde by se mohli věřící pravidelně setkávat. Scházeli se v náhradních prostorách, nebo jezdili například do kostela v Krucemburku. „Zástupci spolku nechtějí od města peníze, ale jen pozemek. V úvahu přicházejí dvě lokality, z toho jedna je u památníku padlých. Byli jsme informováni, že by mělo jít o kapli, ale nyní se ukazuje, že stavba bude větší a místo kaple bude zřejmě kostel. Pozemek u památníku v tom případě nevyhovuje,“ říká starosta.

Protestujícímu Ladislavu Hertlovi se nelíbí, že by objekt měl stát tam, co památník padlých. „Jestli by se kvůli tomu měl památník bourat, je to neúcta. Pietní místo má být zachováno,“ zdůrazňuje Hertl.

Podle informací Deníku se členové církevního spolku spoléhají na dotace z Evropské unie. To ale podle pracovníka z odboru regionálního rozvoje Městského úřadu Chotěboř Lukáše Fialy není jednoduché.

„Získat evropské peníze na stavbu, která by měla navíc sloužit jen církevním účelům, je problém. I kdyby mělo jít o stavbu víceúčelovou, je to záležitost zdlouhavá, složitá a s nejistým výsledkem,“ uvažuje Fiala.

V čele spolku, který má o stavbu kaple zájem, je Josef Musil ze Ždírce. Jeho vyjádření k celé záležitosti se Deníku získat nepodařilo. Mobilní telefon už několik dní nezvedá, na vzkazy neodpovídá.