V Polné na Jihlavsku už v této chvíli mají jasno: těžba uranu neproběhne. Zasloužila se o to ekologická sdružení Kala a Greenpeace, která doporučila občanům petici. Během pěti dnů se nasbíralo 1050 podpisů. „Dobrá zpráva je, že výzkum ani těžba uranu v Polné neproběhne. Horší je, že starosta označil petiční akci za podpásovku,“ uvedla iniciátorka petice Libuše Kubová.
Obavy a strach
Proč si má v Čechách mastit kapsy australská firma. Těžbu uranu nechceme. S takovými argumenty přišli na jednání zastupitelstva obyvatelé Přibyslavi, které zneklidnila zpráva, že už jednou zavřený důl na Brzkově by se měl znovu otevřít. Paradoxně však důležitou debatu na téma uran zastupitelé nezařadili do oficiálního jednacího programu, ale spustili ji až ve volné diskusi.
„Jsem matka, bojím se o zdraví dětí,“ prohlásila Ilona Loužecká z osady Uhry. Podobně argumentovala i její sousedka Petra Fikarová: „Bojím se jak o zdraví dětí, tak i o devastaci přírody.“
„Přišla jsem jen proto, že jsem to slíbila, nečekám, že bychom v Přibyslavi uspěli po tak negativní mediální kampani,“ zahájila diskusi jednatelka společnosti Timex Olga Bubníková.
„Pro vás je to jen zástěrka, nemáte argumenty, že těžba uranu nebude devastovat krajinu. Byli jsme rádi, že se Brzkov zavřel,“ oponovala zastupitelka Anna Šnýdlová. Podle Bubníkové, která přiznala, že Timex nechce v Brzkově jen zkoumat, ale hlavně těžit, je to předpojatost. Zdůraznila, že za Timexem, jehož základní jmění je asi 200 tisíc korun, stojí bohaté zkušenosti a hlavně silná australská firma Uran Limited. Zastupitele ani občany však nepřesvědčila.
„Byl jsem pro vyřešit celou záležitost hned, ale situace na Brzkově je jiná než v Jamném a Polné, kde jsou území těžbou nedotčená. V Brzkově se uran těžil, území je zapsané v majetku státu. Očekáváme, že budou pokračovat další úřední jednání, ke kterým se město vyjádří. Rozhodnutí padne na příštím jednání zastupitelstva,“ konstatoval zastupitel Libor Joukl.