„Do školních osnov řadíme výchovu dětí pro mimořádné situace, jako jsou třeba povodně nebo požáry. Je důležité, aby věděli, že policisté a záchranáři nejsou jejich nepřátelé, ale že jim spěchají na pomoc,“ nechala se slyšet ředitelka školy Jana Hartmanová.

„Je to taková příprava na nový školní rok. Děti budou mít možnost naučit se komunikovat v nebezpečných životních situacích,“ dodala.

Žáci si mohli vyzkoušet tíhu neprůstřelné vesty, dýchat do alkoholtestrů nebo obléci se do výstroje pořádkové služby. Těžkooděnci předvedli simulaci zásahu proti rozbouřeným demonstrantům, které si zahráli žáci z vyšších ročníků.

„Kriminalita mládeže stále stoupá, proto rádi přijímáme pozvání na besedy s žáky. Dá se říct, že ke konci školního roku už vyjíždíme každý druhý den ve svém osobním volnu,“ prozradil strážník městské policie Antonín Beránek.

Hlavním lákadlem celé akce byla ukázka výcviku policejních psů Lenona, Egona a veterána Cher. Jednalo se o předvedení základní poslušnosti psa a zadržení pachatele.

„Je důležité, abyste věděli, že pejsek z toho má radost. Je to pro něj hra,“ vysvětlil dětem jeden z psovodů. Zvíře vychovávané k těmto účelům musí mít výborné sociální chování a fyzicky musí převyšovat ostatní.

„Jsme pyšní na naše pejsky. Letos tři z nich postoupili z krajského přeboru ve služební kynologii do celorepublikového kola,“ řekli s úsměvem spokojení psovodi.