„Husy jsou zdravé, nic jim nechybí. Nemusíme zavádět žádná opatření, ptáci jsou stále pod sítěmi už od loňského vyhlášení mimořádných opatření. Krmíme a housata chováme v uzavřených objektech. Jenom se začínáme obávat přejezdů cizích vozidel a pohybu lidí odjinud,“ přiblížil Deníku Josef Holub, technik zemědělského družstva Dolní Cerekev na drůbeží farmě v Rohozné.

Od 3. července platí, že drůbež v podnikatelských chovech nesmí být ve volném výběhu pod širým nebem. „Krajské veterinární správy mohou povolit výjimky, pokud chovatelé zamezí kontaktu drůbeže s ptáky z volné přírody,“ upřesnil ředitel Krajské veterinární správy v Jihlavě Jiří Šulc.

„Za síť jsme loni zaplatili na 60 tisíc korun a pro letošek nám dobře poslouží. Když se nám infekce vyhne, bude dobře, ale i tak ptačí chřipka rozkolísá trhy s drůbeží,“ upřesnil Josef Holub.

Farma v Rohozné chová v základním hejnu na 1200 hus a 400 houserů. Právě končí sezóna líhnutí housat, jichž bude letos na 24 tisíc. „Husy nelze zavřít do hal, musí být venku, jinak by přestaly snášet vejce. Proto veterináři povolují výjimky,“ upřesnil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. „To je cesta, kudy nákaza může proniknout do chovu. Musíme doufat, že se ptačí chřipka Rohozné vyhne,“ věří Josef Holub.

Veterinárních opatření je celá řada. Od pondělka platí zákaz pořádání výstav drůbeže a řada dalších zákazů a nařízení.