V sobotu si v kostele bude brát dlouholetou družku Janu Smejkalovou, s níž má dcerku jménem Anna Kateřina!

Nejdřív opravit schody

„Denně se na něj dívám přímo z okna svého bytu, asi proto jsem začal přemýšlet, proč tu stojí nevyužitý a chátrá,“ pátrá po začátcích svého zájmu o chátrající kostel Slavík.

Stavba skutečně nemá nejšťastnější osud: je ohrožena povodněmi a obepíná ji nájezd na frekventovaný most přes řeku. Myšlenka pomoci kostelu se u něj spojila se záměrem podpořit začínající umělce a dát jim možnost představit se veřejnosti. „Při objíždění cizích měst s kytarou jsem zjistil, jak je těžké najít vhodné koncertní prostory. Pronájmy sálů jsou dost drahé, na koncertu se dá velmi snadno prodělat,“ vypráví Slavík. Hudebníci účinkující na jím organizovaných koncertech se vzdávají honoráře, dobrovolné vstupné půjde na opravy.

Zatím se podařilo nashromáždit částku přibližně osm tisíc korun. „Byl bych rád, kdyby první peníze šly na opravu schodů vedoucích na kůr,“ říká Slavík.

Další benefiční koncerty

S dosavadními benefičními koncerty je Slavík velmi spokojen. A volají stále další muzikanti, že by se také rádi zapojili. Asi vědí, že kostel svým dobrovolným muzikantským pomocníkům na oplátku poskytuje skvělou akustiku…

Slavíkovy vlastní recitály pro svatou Kateřinu se jmenovaly Zpátky k andělům.

„Myslel jsem tím metaforicky spíše výzvu: Zpátky k hodnotám, jakými jsou tolerance, láska a cit, a které se dnes trochu vytrácejí,“ vysvětluje.

Koncerty neustanou ani o prázdninách. Vystoupí opět Pavel Lutner s Lídou Žákovou, Iva Michalusová s Jakubem Křížem a společně s Lutnerem i Slavík. Dění v kostele už vzbudilo i zájem prvního sponzora, proto se na jednom z koncertů nebude vybírat vůbec žádné vstupné. Hudbu také doplní výstava fotografií Leoše Poříze.