VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka knihovny: půl rok ve funkci utekl jako voda

HAVLÍČKŮV BROD - Půl roku za stolem ředitele Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě má za sebou osmadvacetiletá Veronika Peslerová. Když se ohlédne zpět, připadá jí to spíše jako měsíc.

11.7.2007
SDÍLEJ:

Pravěká žena. Ještě jako vedoucí dětského oddělení neváhala Veronika Peslerová vklouznout do jakéhokoli kostýmu od pravěké ženy, přes mořskou vílu až po upíra. Smysl pro humor jí zůstal i nyní.Foto: DENÍK/archiv knihovny

I když se z vedoucí dětského oddělení vyšvihla na šéfovou pětatřiceti lidí, dál je její prioritou přivádět do knihovny stále více lidí.

Dnes má knihovna asi 6,5 tisíce čtenářů, což je 26 procent obyvatel města. Celorepublikový průměr je přitom asi 15 procent, takže by mohla být ředitelka spokojená. Ale není. Ráda by do knihovny přivedla mnohem více klientů. Přesto ji denně navštíví v průměru asi sedm set lidí.

Jak byste zhodnotila uplynulý půlrok?

Myslím, že byl veskrze úspěšný. Podařilo senám uskutečnit vše, co jsme si naplánovali. Navíc jsme to měli ztížené tím, že od ledna platí nový zákoník práce, takže bylo třeba aktualizovat nebo znovu vytvořit řadu dokumentů.

Pro kraj i pro knihovnu jsme vytvářeli novou koncepci knihovny i krajského regionálního systému. Kromě toho došlo ke stabilizaci pracovního týmu, byť jeho budování je běh na dlouhou trať.

Takže není to tak, že by vás tu všichni brali jako spásu knihovny?

Pokud by to tak bylo, nebylo by to úplně dobře. Situace, do které jsem vstoupila, tomu ani nenapovídala. Myslím si ale, že v rámci možností tu kolektiv funguje.

Jaká jste ředitelka, spíše liberál nebo autokrat?

Preferuji styl vedení „dveře otevřené“, ale samozřejmě provozní věci by měli zaměstnanci řešit se svým vedoucím. Pokud jde o nespokojenost člověka nebo věc vztahů, jsem spíše liberální vedoucí a mám ráda vlastní iniciativu lidí, takže pokud mají své nápady, přichází se zlepšením, vítám to.

A vaše nejtěžší rozhodnutí?

Nejtěžší rozhodnutí se týkají personálních otázek. Pokud něco dlouho zvažuji, týkají se právě toho.

Musela jste se tedy s někým rozloučit?

Přímo výpověď nebo rozvázání pracovního poměru jsme nemusela řešit, a ani jsem to neměla v plánu. Ale došlo k odchodu na dohodu a do konce roku možná ještě nějaké personální změny nastanou, ale pokud k tomu dojde, opět půjde o dohody.

Co je v těchto dnech potřeba nejvíce řešit?

V knihovně se o prázdninách řeší nejvíc záskoky za dovolené. Navíc už připravujeme podzimní akce. Například zahájení dalšího semestru Univerzity volného času ve spolupráci s Akademií třetího věku, probíráme velké podzimní propagační akce jako je Týden knihoven, chtěli bychom se v prosinci připojit i k nové celostátní knihovnické akci Den pro dětskou knihu a samozřejmě je tu i Podzimní knižní veletrh.

Nemohu se nezeptat na výstavbu nové krajské knihovny…

Byl schválen nový harmonogram prací, jednotlivé odbory i knihovna dostaly od pana hejtmana za úkol, aby se pokusily ty termíny co nejvíce zkrátit.

Ve středu proběhne první kontrolní dne, kdy se bude zjišťovat, zda všichni zúčastnění splnili svoje úkoly a v tuto chvíli se připravuje projektová dokumentace pro stavbu.

Už tedy utichly všechny diskuze a polemiky o tom, zda bude stát knihovna v Havlíčkově Brodě nebo Jihlavě?

Ano, bylo definitivně odsouhlaseno, že bude v Havlíčkově Brodě. Tyto debaty už jsou pryč a doufám, že už nic podobného nepřijde, protože by to stavbu opět zdrželo.

11.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení