„V takovém případě je například na záchranné službě operační dispečer, který ve spolupráci s volajícím zachráncem provádí telefonicky asistovanou resuscitaci. Metodicky vede a radí volajícímu, co přesně dělat až do příjezdu odborníků,“ upozorňuje primář. Jak dodává, záchranná služba proškolila odborně i hasiče a městskou policii, kteří také mohou postiženému pomoci.

Křeče a šok z přehřátí vznikají ztrátou soli a tělesných tekutin u lidí nezvyklých na fyzickou námahu v horkém prostředí. Příznaky jsou například únava, nevolnost, svalové křeče, bledost, chladná lepkavá kůže. Postiženého je třeba uložit na záda v pokud možno chladném prostředí, jeli při vědomí, dávat mu pít po doušcích vhodný studený nápoj, minerálku nebo vodu.

Pokud se silně potí, má křeče, průjem nebo zvrací, je potřeba přidat do každého půllitru vody půl kávové lžičky soli. Pokud je v bezvědomí, resuscitovat, uložit do stabilizované polohy a přivolat odbornou pomoc.

Dlouhodobý pobyt na slunci nebo v horkém uzavřeném prostoru může vyvolat také tepelný úpal. Příznaky jsou například bolesti hlavy, vysoká tělesná teplota, ztráta vědomí. Postižený by měl být dopraven do studeného prostředí a svlečen. Je-li při vědomí, uložen do polohy v polosedě s podepřenou hlavou a rameny, je-li v bezvědomí, měl by zachránce zajistit průchodnost dýchacích cest a uložit do stabilizované polohy na boku.

Autem raději ne

Lékaři také radí, pokud nemusíte, nejezděte autem. V autě může totiž teplota narůst až do šedesáti stupňů. To si uvědomují i řidiči, kteří včera parkovali na rozpálené ploše před Kulturním domem Ostrov v Havlíčkově Brodě.

„Dnes jsem musel vyjet na úřad. Jinak jsem řidič z povolání, řídím traktor, ten má však na rozdíl od mého auta klimatizaci, a tak v něm jde i nějak vydržet. V autě mi nezbývá než stáhnout okénka a spolehnout se na vítr,“ řekl Deníku Václav Tománek.

Také ostatní řidiči se shodují, že vyjíždějí jen z nutnosti. „Jet s autem se mi samozřejmě nechtělo, raději bych zůstala doma, ale potřebovala jsem do banky. V autě je strašné dusno. Nejhorší situace je ve městě v kolonách. Ostatní řidiči začínají být nepozorní,“ svěřuje se řidička.