Pokud si zákazník sní kremroli u stolku v cukrárně, je mu poskytována restauratérská služba zatížená devatenáctiprocentní daní. Kremrole odnesená v nákupní tašce by však měla být zdaněna pouze pěti procenty, neboť v tom případě jde o prodej potravin.

Zákazník také musí být o rozdílu v cenách náležitě informován. Ze sedmi námi navštívených havlíčkobrodských podniků zmíněných typů splňovaly zákonné podmínky pouze dva.

Nikdo je neinformoval

Tato povinnost skutečně platí a porušení může být pokutováno. Již jsme provozovatele v tomto směru kontrolovali, pokuta ale zatím nepadla,“ řekl Daniel Adamec, ředitel inspektorátu České obchodní inspekce pro Jihočeský kraj a Vysočinu. „Rozštěpení v danění nepovažuji za zcela šťastné, ovšem zákon je zákon,“ dodal.

„Vím, že někde dvojí ceny uvádějí. My ale budeme fungovat jen do konce roku a nic takového už zavádět nechceme,“ řekla Hana Tomanová z cukrárny Kateřina.

„Není tu obsluha u stolků, proto při prodeji nemohu posoudit, zda se zákazník se zabaleným zbožím neposadí, nebo naopak jídlo z talíře neodnese s sebou,“ vypověděla Zdeňka Viktorová z pizzerie Favole di Pizza.

Další provozovatelé se brání, že je o úpravě nikdo neinformoval. Správně má ceník pro prodej „přes ulici“ vyvěšeno občerstvení Krahulík na Havlíčkově náměstí. Jeho vedoucí František Tomšovský uvedl: „Zajímali jsme se o to už dříve, ale na infolince ministerstva nám poskytli protichůdné informace. Dokonce tvrdili, že pětiprocentní daň není třeba účtovat. O povinnosti jsme se dozvěděli až z časopisu Finančník.“