Nejvíce využívané výměnné studijní programy jsou Erasmus a Sokrates. Projekt zaměřený na zahraniční stáže se nazývá Leonardo da Vinci.

„Chceme, aby měly školy finanční spoluúčast. Tedy aby to nebylo zcela zdarma,“ uvedl pro Deník hejtman Miloš Vystrčil. Jako příklad zmínil Hotelovou školu Třebíč. „Ta získala na svůj projekt přes 729 tisíc korun, což představuje necelých 91 procent rozpočtu jejího záměru,“ podotkl.

„Žadatelem mohou být kromě škol a školských zařízení také neziskové a církevní organizace. Nejčastěji ale o dofinancování projektů žádají školy,“ přiblížila Klára Sotonová z oddělení mládeže a sportu při krajském úřadě.

„Prostředky, které poskytuje krajský úřad, využíváme na výměnný studijní program Erasmus. V jeho rámci jsme na studijní pobyt vyslali devět studentů a dva pedagogy. Pobyt je dlouhý 4 až 5 měsíců,“ sdělil Petr Jiříček z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

„Studenti vyjeli do našich partnerských škol, které jsou v Kodani, Vídni a estonském Tallinu. Oba pedagogové byli ve Vídni,“ doplnil Jiříček.

Cenné zkušenosti

„Na střední škole jsem se zúčastnila dvou výměnných pobytů. U obou jsem byla v Německu. Získala jsem nové zkušenosti a vylepšila si jazyk,“ řekla Deníku bývalá studentka Renata Havelková z Horního Studence na Havlíčkobrodsku.

Zájem o programy, které umožňují studentům a žákům jezdit na zahraniční praxe a výměnné studijní pobyty, je ve školách různý. „Některé se hlásí pravidelně. Některé vůbec,“ poznamenal hejtman.

Podle krajského úřadu je valná většina škol, které se do programu přihlásí, úspěšná, a tedy finanční podporu dostane. „V letošním roce jsme například zatím schválili všechny dosud podané žádosti,“ zakončila Klára Sotonová.