„Zařízení na údržbu prudkých svahů, které se dosud daly sekat jen křovinořezem nebo kosou, firma vyvinula před pěti lety a má na něj patent. Stroje již slouží přibližně ve dvou desítkách zemí včetně Kanady a USA,“ řekl majitel podniku Lubomír Dvořák.

Australský trh je zajímavý i díky jinému klimatu. Nejteplejší období roku protinožci prožívají tehdy, když v Evropě panuje zima. „Prodej nám pomůže kompenzovat hluché měsíce,“podotkl Dvořák.

Zatím vymyslel dva typy

Podnik již vyrobil skoro 500 sekaček. Čtyři pětiny z nich byly vyvezeny do zahraničí. Například v Británii slouží armádě k údržbě travnatých svahů, pod nimiž se ukrývají sklady s municí nebo letecké hangáry.

V Monaku se používají k údržbě golfových hřišť. V Česku se sekačky s dálkovým ovládáním objevují třeba na říčních březích, u přehrad nebo při údržbě městské zeleně. Dvořák sekačku sám vymyslel. Pojmenoval ji Spider, anglicky pavouk.

Zatím byly vyvinuty dva typy - menší z nich poseká za hodinu stejnou plochu jako pět lidí s křovinořezem, větší sekačka nahradí 25 sekáčů. Práce je bezpečnější než s křovinořezem, od brodské sekačky se obsluha může vzdálit i na více než 50 metrů. Podnik se 110 zaměstnanci se dříve věnoval jen stavebnictví.

Do konce příštího roku chce Dvořák dokončit třetí typ sekačky. Na rozdíl od dosud vyráběných strojů, které jezdí na benzin, bude mít dieselový motor.

Vývoj tohoto stroje podpořilo dvěma miliony korun ministerstvo průmyslu a obchodu. Dvořák uvažuje i o novém naváděcím systému, sekačka by mohla být ovládána třeba signálem přes satelit.