Druhou anketu lidé většinou ignorovali, zúčastnila se pouze necelá třetina dotčených
„V loňském roce byly rekonstruovány rozvody na Smetanově náměstí, a tak došlo ke zkvalitnění dodávek. Ale použitou technologií, měřením a regulací systému se zároveň stalo, že lidé začali dostávat teplo přesně podle zákona, tedy od 9 do 22 hodin. To u lidí vyvolalo velkou odezvu, na radnici se tedy konalo setkání, kam přišlo asi šedesát lidí,“ vysvětlil místostarosta Čeněk Jůzl pozadí stížnosti a nepokojů u lidí.
Dvě ankety
Radnice se tedy s občany dohodla na zveřejnění ankety. Pokud by totiž mělo dojít k prodloužení dodávek tepla, je podle zákona třeba, aby s tím souhlasily dvě třetiny obyvatel dotčeného obvodu kotelny.
„Na Smetanově náměstí je 390 bytů, takže 260 z nich by muselo souhlasit. První ankety se zúčastnilo 40 lidí, ale občané upozorňovali na to, že anketa nebyla zcela srozumitelná. Při druhé kladně odpovědělo pouze 121 lidí, takže necelá třetina,“ doplnil Jůzl. Ani po druhé anketě tedy nemůže dojít k prodloužení dodávek tepla.
„Výsledek ankety mě mrzí, protože si myslím, že jsme pro to udělali dost a od začátku se snažili, aby byly dodávky alespoň o dvě hodiny prodlouženy,“ řekla lékařka Irena Horáková, která se s několika dalšími občany zapojila do jednání s radnicí a firmou Teplo. Podle jejího názoru se lidé nebáli zdražování, které by bylo v ročním součtu jen nepatrné, spíše nedokázali udělat poslední krok – vyplnit anketu.
„Mluvila jsem i s lidmi sociálně slabšími, zvýšení cen se nebáli,“ dodala Horáková s tím, že lidé zřejmě nemají zájem a chuť pro zvýšení komfortu cokoli udělat. „Byla to naše iniciativa, ostatní o tom jenom mluvili. Z našeho vchodu anketu vyplnili téměř všichni, ale já nemám čas obcházet všechny partaje. Udělali jsme pro to dost, teď už nic podnikat nebudeme,“ uzavřela.