Naopak ubývají chovatelé velkých nebo jedovatých hadů. Na Vysočině je nyní povoleno 69 zájmových chovů se zvířaty, která jsou považována za nebezpečná. Ale dá se předpokládat, že mnoho chovatelů není evidováno. „O nich se dovíme, až se něco stane,“ řekl dnes ČTK Jan Bořil z Krajské veterinární správy.
Lesní zvěř si často pořizují lidé, kteří získali nějaké pozemky a věnují se myslivosti. Podle veterinářů to nedělají kvůli zpestření svého jídelníčku. „Zatím máme ty zkušenosti, že se jim zvířata rozmnožují. Buď si je nechají nebo prodají dalším chovatelům,“ uvedl Bořil.
Veterinární správu jsou povinni požádat o povolení k chovu majitelé těch druhů zvířat, které jsou jako nebezpečné vyjmenovány ve vyhlášce. Patří mezi ně exotické šelmy, ale třeba i kuny, jedovatí hadi a velcí plazi, kteří v dospělosti měří přes tři metry, velké druhy papoušků i lesní zvěř, pokud není v oborách chována pro maso nebo jiné hospodářské účely. V takovém případě je evidována jinak.
O nepovolených chovech v kraji se veterináři dovídají i z novin. Před několika lety se dočetli, že jeden myslivec má doma dvě divoká prasata, která našel opuštěná v lese. Jedno z nich mu později roztrhlo nohu. Myslivec byl navíc stíhán pro porušení zákona na ochranu zvířat. Hrozila mu pokuta až 50.000 korun, protože chov divočáků neohlásil. O výši pokuty rozhodují pověřené obce v přestupkovém řízení, většinou se spokojí s několika tisíci korunami.
Trable potkávají i evidované chovatele. Trestně stíhán je muž z Jihlavska, který si oblíbil ocelota, americkou kočkovitou šelmu. Asi před rokem mu ocelot utekl a vážně poranil jeho sousedku na noze. „Měl ho za ochočeného, venčil ho na zahradě. Ale ocelot se jednou rozhodl přeskočit plot,“ vzpomíná Bořil.
Povolení k zájmovému chovu nebezpečných druhů zvířat se vydává na tři roky a chovatel za něj platí 1000 korun, pak jej může bezplatně obnovovat. Veterináři každý rok prověřují podmínky, v nichž tato zvířata žijí.