Lidé z Havlíčkobrodska i z Ostravy, Liberce, Plzně či Karlových Varů měli štěstí. Hana Linhartová přišla s nápadem udělat kompletní kurz knihy, když po několik let jezdila pouze na jeho části do Jičína. Domluvila se s Krajskou knihovnou Vysočiny v Havlíčkově Brodě, která akci zaštítila jako hlavní organizátor.

Vytvořili jednoduchou knihu

Hana Linhartová vede kaligrafickou dílnu, Jaroslav Těsnohlídek knihvazačskou a Marie Čiplová iluminátorskou.

„Během týdne projdou účastníci všemi třemi dílnami, na každou je vyčleněn jeden den,“ uvedla Hana Linhartová, která je v Havlíčkově Brodě známá vedením školy břišního tance. V knihvazačské dílně si lidé sváží zcela jednoduchou knihu.

Práce začíná skládáním papíru, jeho narovnáním, a pokračuje se zalisováním, nařezáním, sešitím, slepením až vytvoří základní blok. Připraví si desky a potáhnou je, s nimi nakonec sváží blok.

„V kaligrafické dílně začínáme čárkami tesařskou tužkou, pak kreslením původních kaligrafických abeced až nakonec přepíší účastníci konkrétní text. Zkusí si také grafickou stránku knihy, to, co se udělá na počítači jedním klikem, my tu musíme rozměřit, vypočítat a narýsovat,“ řekla Linhartová. V iluminátorské dílně si pak lidé vytvořili třeba iniciálu na první stranu, nebo iniciálu v textu, ono první zdobné písmeno známé ze starých kronik.

„O kurzu jsem se dozvěděla od knihovnice z Brodu. Sama pracuji jako knihovnice a s dětmi. Myslím, že to, co se dozvím, při práci s nimi zúročím. Přivítala jsem to jako relax i možnost se dozvědět něco nového,“ prozradila Věra Pokorná z knihovny v Lounech.

Sedmnáctiletý Adam Jelínek přijel z Chrástu u Plzně.

„Bral jsem to jako možnost odpočinku a šanci naučit se něco nového. Rozhodně toho týdnu nelituji. Knihy mám rád a chtěl bych si doma pak udělat knihu vlastní a dát ji někomu jako dárek,“ řekl.