„Spišská Nová Ves má deset partnerských měst včetně maďarského, polského či německého. Třeba s posledním partnerským městem z Polska se Slováci domluvili na spolupráci při výměně turistů,“ vysvětlila starostka. Kromě evropských partnerů mají ve Spiši partnera i z Brazílie, protože právě Brazilci postavili na okraji města fabriku.

S Brodem jsou tradicí výměnné pobyty studentů, pedagogů včetně těch z mateřských škol, informační centra si vyměňují propagační letáky i předměty, Měšťanský pivovar nikdy nezapomene poslat zlatavý mok a dnes už se vyměňují i články radničních zpravodajů, aniž by se překládaly.

„Chceme přispět k tomu, aby české děti neztratily schopnost rozumět slovensky. Na Slovensku to nehrozí, protože třeba jejich televize vysílá až polovinu pořadů v češtině,“ dodala Fischerová.

I oba místostarostové, Libor Honzárek a Čeněk Jůzl, našli témata, na která se slovenskými kolegy hovořili.

„Dostali jsme informaci o projektu velkolepého rekreačního komplexu, který by mohl stát ve Slovenském ráji, kde Spiš leží. Dalším je těžba uranu, ale ten se neslučuje s prvním,“ vysvětlil Honzárek. Došlo i na sociálně slabé a nepřizpůsobivé občany, kterých je kolem Spišské Nové Vsi více než v Brodě.

„Ptal jsem se i na privatizaci obecních bytů, která však byla řízena zákonem. Byty se tak prodávaly bez ohledu na velikost zhruba za 30 tisíc korun,“ řekl.