„Je to alarmující číslo. Přijde doba, kdy jich bude nedostatek,“ řekl náměstek.
„V současné době jich (praktických lékařů – pozn. redakce) je o něco méně, než je potřeba,“ potvrdil Deníku šéf České lékařské komory Jihlava Miroslav Pětivlas.
Krajský úřad se na odchod desítek lékařů již začíná připravovat. „V současnosti vymýšlíme systém vzdělávání a stimuly, jak praktikanta v pozitivním smyslu přitáhnout na Vysočinu. A to takovým způsobem, aby se zde vzdělal a odvedl kvalitní práci praktického lékaře,“ zakončil Hájek.
„Podle mých informací je ve spádové oblasti Pelhřimova nedostatek praktických lékařů pro dospělé. V naší nemocnici máme jednu praktickou lékařku. Jinak jsou všichni praktičtí lékaři privátní,“ uvedla Jana Horáková, vedoucí kanceláře ředitele Nemocnice Pelhřimov.
Letos dotace
V současnosti je praxe taková, že nemocnice přijímají absolventy vysokých škol a ti v zařízení vykonávají praxi.
„Vstup do oboru všeobecného lékařství je složitý. Absolventi medicíny musí v nemocnici vykonat tříletou praxi na jednotlivých odděleních, dělají vlastně takové „kolečko“. Poté ještě pracují dva roky na středisku, kde jsou pod dohledem. Teprve pak, po pěti letech, získají atestaci na praktického lékaře,“ přiblížil doktor Pětivlas.
„V současné době je u nás na praxi jedna lékařka. Od roku 1999 se v naší nemocnici souvisle připravovalo šest praktických lékařů. Z nich jsou tři plně zapojeni do praxe a tři pokračují v přípravě,“ sdělila Horáková.
Krajský úřad letos na vzdělání nových praktických lékařů přispěje částkou 2,5 milionu korun.
„Jakákoliv dotace na přípravu je pozitivní věcí pro systém zabezpečení primární péče. Bez ohledu na ni jsme doposud dojednali spolupráci s každým lékařem, který se na nás obrátil,“ konstatovala Horáková.