V Havlíčkově Brodě existují dvě skautská střediska, Bobři a Bobříci. První z nich si vzalo za cíl vrch Vysokou, druhé Melechov. Podle mluvčí organizace Junák Anny Voňavkové se u nás podařilo zlézt najednou 150 vrchů, takže symbolická stovka byla s rezervou překonána.
Na Vysoké měla projev i žijící legenda havlíčkobrodského skautingu Evžen Štáfl, který spolu se svou ženou Martou po druhé světové válce místní organizaci oživil. Na vrcholu se s ním sešli převážně členové tehdejší skautské generace, mladí jsou touto dobou často na táborech a prázdninách.
V Brodě se skauti vždy scházeli i v dobách nejtužší komunistické perzekuce, i když pouze jako skupina přátel, aniž by se snažili organizovat mládež. Evžen Štáfl zažil všechna tři zrušení skautské organizace (jednou nacisty, dvakrát komunisty) a spolupracoval s Rudolfem Plajnerem na vydávání knih o skautingu, v důsledku čehož byl podroben vyšetřování.
Doufali tehdy vůbec, že oslaví sté jubileum ve svobodné zemi? Marta Štáflová, mezi skauty známá pod přezdívkou Tiki, odpověděla: „Jistěže jsme věřili, a počítali jsme, že to potrvá pět či deset let. Nakonec jich bylo čtyřicet.“
Dočká se skautské hnutí dalších kulatých výročí? „Skauti nevyhynou, může však nastat doba, kdy nás bude velmi málo,“ uvažuje vedoucí střediska Bobrů Kintšner.
O tom, že hnutí nepatří do starého železa a může člověka vybavit pro život dobrým mravním základem a organizačními schopnostmi, svědčí i seznam známých osobností, které někdy nosily typický kroj. U nás mezi ně patří mimo jiné Václav Havel, Tomáš Halík nebo Jan Sokol. „Byli jsme dokonce první na měsíci. No nedivte se, Neil Armstrong byl také skaut,“ uzavírá se smíchem vedoucí.