Podle Sdružení obrany spotřebitelů ale může jít o diskriminaci zákazníka

V dnešní době si každý člověk může při nákupu vybrat z velkého množství obchodů ten, který se mu nejvíce zamlouvá. To však neplatí pro maminky s kočárky. Pokud se jen projdete po náměstí v Havlíčkově Brodě, zjistíte, kolik obchodů má před svým vchodem schody.

„Pro mne je samozřejmě naprosto nemyslitelné jít do obchodů, kde je vstup pouze po schodech. Pokud do takového obchodu opravdu nutně potřebuji, musím vzít s sebou na nákup staršího syna nebo manžela, aby mi kočárek před obchodem pohlídali,“ říká Eva Zborovská. Další problém jsou obchody, kde prostor vstup s kočárkem vůbec neumožňuje.

„Za ty tři roky jsem se naučila, kam s kočárkem můžu, a kam ne,“ svěřuje se Dana Pártlová. I ostatní maminky se shodují, že se obchodům, do kterých se s kočárkem nedostanou, již vyhýbají. V papírnictví v OD Alej můžou lidé najít značku, která zakazuje vstup s kočárky. „Je to kvůli stísněnému prostoru, kočárek by zde překážel. Pokud tu nikdo není, může sem s ním maminka zajet,“ informuje prodavačka Václava Hausvaterová.

Ochrana zboží, ale…

„Je to samozřejmě smutné, ale i zákon na obranu spotřebitele umožňuje prodejci nepouštět matky s kočárky dovnitř, když je obchod příliš malý a nepřehledný. Majitel tím chrání majetek před krádeží,“ upozorňuje Petlachová. Ale jak zdůrazňuje, v supermarketech o rozloze velkého autoparkoviště už takové chování vůči matkám s kočárky zavání diskriminací.

Provozovatelé supermarketů si to zřejmě vzali k srdci. „I když asi před pěti roky se mi v Bille stalo, že mi nedovolili bez vozíku a s kočárkem mezi zbožím projíždět. Přestala jsem tam chodit,“ říká Zborovská. V současnosti se tam však už mohou maminky pohybovat s kočárky volně. „Máme zde i kasu přizpůsobenou pro vjezd s kočárkem pro dvojčata,“ sděluje pokladní Petra Kabátová.

Podobná situace je i v obchodech, kde prostor dovolí vstup s kočárkem. „U nás si maminky mohou vzít kočárek s sebou. Pokud ale chtějí mít volné ruce, nechávají ho u pokladny,“ říká Iva Maříková z drogerie Schlecker.