Starosta si stěžuje: O nás bez nás. Nikdo nás neinformoval, žádné jednání nebylo

Drží při tom v ruce dopis, který, jak říká, dostala nedávno chotěbořská radnice od kraje Vysočina. Z něho se dozvídá, že kraj plánuje od nového roku provést změny v zajištění Lékařské služby první pomoci (LSPP). Pohotovost budou nyní provozovat krajské nemocnice. V tomto případě to bude nemocnice v Havlíčkově Brodě.

„Je to pro nás dost nemilé překvapení. Náměstek hejtmana Pavel Hájek nás navštívil před prázdninami. Hovořili jsme kromě jiného také o zajištění ordinací první pomoci. Náměstek se nás ptal, co bychom říkali na to, kdyby LSPP byla v Chotěboři zrušena. Vyjádřili jsme tehdy jasné přání, aby ordinace lékařské pohotovosti v Chotěboři zůstala. A nyní se dozvídáme něco jiného. To se nám nelíbí. Jako pověřená obec třetího stupně bychom očekávali oficiální jednání, protože si opravdu přejeme ordinaci LSPP ve městě zachovat,“ vrtí hlavou starosta.

Dostali dopis, ale nesouhlasí

„Chotěboř jsem navštívil, se zástupci radnice hovořil. Podobná jednání jsem uskutečnil i v dalších městech regionu. Například Světlá se stavěla k návrhu pozitivně, v Chotěboři byly jisté výhrady, ale tam jsem ujistil zástupce radnice, že kraj posílí ve městě Zdravotnickou záchrannou službu. Vyrozumění o plánovaných změnách v zajištění LSPP radnice, jak doufám, písemně dostaly,“ upřesňuje náměstek Hájek s tím, že změny v zajištění lékařských pohotovostí jsou celorepublikový trend, kterému se Vysočina nemůže vyhnout.

„Se zrušením LSPP nesouhlasíme. Způsob, jakým dosud pracovala záchranná služba v Chotěboři, nám vyhovoval, ale LSPP by měla zůstat. Nejde jen o Chotěboř, ale okolní obce, odkud budou mít obyvatelé problémy se hlavně v zimě do havlíčkobrodské nemocnice dostat. Navíc o Zdravotnické záchranné službě je obecně známo, že má nedostatek lékařů,“ argumentuje starosta.

V nejbližším období chce proto chotěbořská radnice jednat s firmou Baukomplex, která ordinaci LSPP v Chotěboři provozuje, i ostatními zástupci obcí pod chotěbořskou správou a dalšími městy v regionu. „Smlouvu o provozu ordinací LSPP máme s Baukomplexem, ne s krajem. Vyvineme patřičnou iniciativu a pak předáme kraji své stanovisko,“ zdůrazňuje starosta.

Jenže podle náměstka Hájka například v kraji Vysočina je již jasno. Všech 26 pracovišť Lékařské služby první pomoci, lidmi vnímané jako pohotovost bude zrušeno. Ti, kterým vyvstane potřeba hledat lékaře mimo ordinanční hodiny, najdou pomoc v pěti krajem zřizovaných nemocnicích.

Radní Hájek: Už je rozhodnuto

„Koncem června to zastupitelé odsouhlasili,“ připomíná Hájek. Zda to však bude mít podobu čistě radikálního řezu, o tom se mezi starosty a vedením kraje Vysočina diskutuje. „Asi 80 procent starostů s tím problém nemá. Problém to bude spíš v odlehlých oblastech s velmi špatnou dopravní dostupností,“ uvádí Pavel Hájek.