Drážní zaměstnanci byli zatčeni před zraky několika stovek diváků

To není záběr z historického filmu o druhé světové válce, ale sobotní realita na chotěbořském nádraží, kde Sdružení přátel železnice společně s Veterán klubem Úsobí pořádaly ukázky historické vojenské techniky.

„Letos jsme se rozhodli pro nádraží. Nechceme divákům zevšednět. Předloni to byla bitva o Bílek, letos se bojuje o chotěbořské nádraží,“ upřesnil za pořadatele Stanislav Pavlíček. Jak zdůraznil, nejde o zkreslení historie a věrný obraz válečných událostí v Chotěboři, ale čistě o bohatou fantazii autorů.

O nezájem diváků se Pavlíček skutečně bát nemusí. Diváků bylo tolik, že na pořádek dohlížela i městská policie. „Nejnáročnější bylo zajistit pro tolik vozů parkování, ale žádné problémy nemáme,“ svěřili se strážníci Alena Pospíšilová a Lukáš Bezouška.

Všechno přesně podle scénáře

Prim samozřejmě hrála historická vojenská technika v podání Veterán klubu Úsobí. V současné době má víc než stovku členů, někteří jezdí na vojenské akce několik desítek kilometrů.

Jako například Jan Rosprim z Brna, který v Chotěboři představoval příslušníka ruských námořních sil. „Členem Veterán klubu jsem asi tři roky, zúčastnil jsem se už několika historických bitev. Všechno je předem připraveno podle podrobného scénáře,“ zdůraznil námořník.

V řadách Veterán klubu nechybějí ale ani členové, kteří mají do veteránů daleko. Například desetiletý Marek z Havlíčkova Brodu přijel na setkání s otcem v uniformě ruského „syna pluku.“ Jak se pochlubil, až bude starší, bude se také věnovat vojenské historii. „Už kvůli těm krásným autům a motorkám,“ svěřil se malý vojáček.