Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od nákupu k regálu cestují knihy téměř celý měsíc

HAVLÍČKŮV BROD - Čtyři dny zhruba trvá, než Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě koupí nabídnutou knihu. Co se s ní děje během té doby? I když to tak na první pohled nevypadá, musí projít řadou rukou, aby se dostala až na regál půjčovny s označením novinky.

9.8.2007
SDÍLEJ:

Kolikrát je vezmou do rukou? Dokážete si představit, kolikrát musí vzít knihovnice jedinou knihu do rukou, než se dostane do půjčovny? Kontrola štítků, razítkování nebo balování je jen zlomek jejich práce.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Když je kniha definitivně koupená, v první fázi se orazítkuje jako majetek knihovny a následuje dělení na beletrii, naučnou nebo dětskou literaturu.

Už z procesu nákupu je knize přidělená anotace, takže teď nic nebrání tomu udělat její katalogizační záznam v elektronickém knihovnickém systému Clavius. Knize se přidělí signatura, přírůstkové číslo a přidá se jí lokace, což znamená, do kterého oddělení bude kniha zařazena.

Aby čtenář nebloudil

„Ke každé dávce knih se vytiskne seznam signatur a tak zvaného stavění, což u beletrie znamená první tři písmena jména autora. U naučné literatury se staví podle jednotlivých oborů a olepuje barevnými štítky, aby se usnadnila orientace knihovnicím i čtenáři,“ vysvětlila vedoucí katalogizace Miroslava Dobrovolná.

Ke knihám se vytisknou i čárové kódy, které obsahují přírůstkové číslo a vlepí se do knih, stejně jako ochranné štítky, což je úzká zelená páska, která zabezpečuje knihy proti krádežím. Záměrně není vidět, ale chrání dokonale. Pokud knihovnice neprotáhne hřbet knihy přístrojem, spustí zabezpečovací brána u vstupních dveří poplach.

V této fázi už bývají knihy obalené a v hierarchii zpracování se posouvají na další regál, kde čekají na expedici ke čtenáři.

„Kolegyně knihy znovu zkontroluje podle přírůstkových seznamů, rozdělí dávky knih a postupně je posílá do půjčovny. Novinky nabízíme čtenářům každý čtvrtek ráno, kdy je najdou ve speciálním regále,“ dodala Dobrovolná.

Hesla a katalogy

Nejvíc práce dá naučná literatura, u níž knihovnice vytváří předmětová hesla, důkladně zpracovává anotace a nově připojuje ke katalogizačnímu lístku i obrázek obálky, takže každý čtenář hned vidí, jak kniha skutečně vypadá. Tuto službu čtenáři velmi ocenili a knihovna bude postupně zvyšovat počet knih, u kterých bude obálka v Claviu vidět.

U beletrie trvá práce na knize zhruba čtrnáct dní, u naučné déle, někdy tři týdny i měsíc, a za tu dobu projde minimálně osmi páry rukou. Týdně knihovnice zpracovávají kolem 30 knih beletrie a až 60 knih naučné literatury. Zatímco o prázdninách vychází menší počet publikací, největší frmol čeká knihovny v souvislosti s pořizováním nových knih od října do prosince.

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení