Stavba patří městu, pozemky zase církvi. Stát se proto s dotacemi nepředá

Aby ji mohla nechat opravit a získat na to dotace od státu, musí věž vlastnit. To znamená požádat původního majitele, kterým je katolická církev, aby na město stavbu buď převedla, nebo ji městu na určitou dobu zapůjčila.

„Kostelní věž je historická památka, slouží turistickému ruchu a důkladnou opravu si zaslouží,“ souhlasí farář Zdeněk Kubeš s tím, že určité formě převodu na město by se nebránil.

Jak vysvětluje, církev a přibyslavská farnost mají jen omezené prostředky, nemohou drahé opravy zaplatit. Město bude nejlepším garantem, který má možnost získat na stavbu i různé dotace, třeba i z evropských fondů.

Opravy za miliony

Situace je taková, že věž vlastní církev a pozemky pod ní včetně hradeb zase město. Stát v takovém případě dvojího vlastnictví zřejmě neposkytne Přibyslavi na opravu věže potřebnou dotaci.

„Buď by církev měla vlastnit i pozemky města, nebo město věž,“ vysvětluje podstatu věci starosta Jan Štefáček. Jak dodává, církev asi sotva bude toužit po městských pozemcích, nebo dokonce hradbách. Zbývá tedy požádat církev, aby věž poskytla městu.

Opravy by měly stát podle prozatímních odhadů asi 15 milionů. Věž je významnou dominantou náměstí a pozoruhodná je i z toho důvodu, že jen málo měst má kostel, který je bez věže a věž stojí notný kus stranou.

Opravy už věž nutně potřebuje. Město zatím připravilo s podporou Fondu vysočiny projekt oprav, které bude pravděpodobně provádět po etapách. O tom, jak by měla věž nakonec vypadat, bude zřejmě rozhodovat i městské referendum.

Původní historický vzhled se od toho současného totiž dost odlišuje.