Hlavním účelem bylo převzít osvědčené metody práce s odsouzenými, aby právě probíhající reforma vězeňství v Gruzii byla co nejefektivnější.

Odsouzené připravily soutěž

„Pro hosty byl připraven především odborný program. Sešli se se všemi vedoucími a odbornými zaměstnanci věznice, vyslechli si informace o českém vězeňském systému a především o světelské ženské věznici, jejím chodu a jednotlivých odděleních a úsecích,“ vysvětlila mluvčí věznice Eva Hodná.

Kromě toho si všechna oddělení a pracoviště delegace prošla, viděla činnost v terapeutických kroužcích i první ročník hudební soutěže Rozkoš hledá Krimistar, kterou připravily odsouzené.

Proč si vybrali pracovníci z Gruzie právě světelskou ženskou věznici? Na to mimo jiné odpověděl expert projektu reformy vězeňství v Gruzii Mikheil Ghurtskaia: „Gruzie čtvrtým rokem prochází řadou změn a i ve vězeňství se chceme inspirovat fungujícími systémy. Sbíráme teoretické informace, ale potřebujeme mít i praktickou zkušenost, vidět vězeňství, které reformami nedávno prošlo. A ženskou věznici jsme vybrali proto, že náš zajímá, jak realizujete výkon trestu matek s dětmi, zda máte těhotné odsouzené nebo obviněné, jak pracujete se ženami závislými na drogách či alkoholu, nebo s mladistvými.“

Při odjezdu neskrývala gruzinská delegace, že si s sebou odváží opravdu hodně námětů k přemýšlení, dojmů, ale i konkrétních projektů.

„Velmi nás zajímá i český systém vzdělávání personálu, v této oblasti jsme v Gruzii na začátku,“ dodal Ghurtskaia. Podle jeho slov jsou gruzínské věznice přeplněné a zastaralé, učit se mají i co se týká zaměstnanosti odsouzených a podobně.