Všechno je, zdá se, stejné jako každý rok. Až na jedno: mezi více než šesti stovkami hráčů ze šesti zemí chybí házenkáři z domácí havlíčkobrodské Tělovýchovné jednoty Jiskra.

„Aby chyběla brodská družstva, je ta nejhloupější varianta. Ale je to jen jejich problém,“ řekl úvodem ředitel Handball Helpu Pavel Klempíř. Podle jeho slov dostala Jiskra pozvánku stejně jako družstva v republice i v Evropě.

Nedomluvili se

„Měl jsem informaci, že ale brodští házenkáři nebudou při pořádání pomáhat jako jiné roky, že nám nezapůjčí bezplatně hřiště a že trenéři mají v době Handballu jiný program,“ vysvětloval dál Klempíř. Proto se rozhodl přistupovat ke družstvům Broďáků stejně jako ke všem ostatním.

„Musíme svou činnost plánovat dopředu. Náš oddíl patří k největším v republice. To, že se vůbec Handball uskuteční, jsme se však dozvěděli až koncem června, a to ještě neoficiálně,“ reaguje na Klempířovo vyjádření předseda brodské házené Oldřich Bína.

Jenže podle Klempíře se družstva hlásila až po termínu, některá dokonce až začátkem srpna. Do 3. srpna měla uhradit startovné a poplatky. „To se nestalo i přesto, že jsme jim termín posunuli. Od neúčasti týmů z Brodu se tedy absolutně distancujeme, byť to bohužel postihlo i mou nejmladší dceru,“ dodal. Bína na to reagoval: „Trenéři předpokládali, že se přihlásí tuto středu a uhradí potřebné poplatky. Taková praxe byla v minulých letech běžná. Zároveň jsme chtěli mít jistotu, že letošní turnaj bude mít odpovídající úroveň.“

Házenkáři navíc viní Klempíře i z finanční újmy, kterou jim měl v uplynulých měsících způsobit tím, že se objevily zprávy o zadluženosti Handballu vůči školám a jídelnám v Brodě. „To zapříčinilo nedůvěru firem a našich sponzorů i vůči našemu oddílu. Jsme s tímto turnajem stále spojováni, protože jsme ho v minulosti pomáhali nezištně zabezpečit,“ dodal Oldřich Bína.

O sjednání dohody mezi TJ Jiskrou a organizátory Handballu se pokoušela i radní kraje Martina Matějková. „Obě strany se spolu nedokáží domluvit. Jenže to může skončit problémy, rozzlobí se veřejnost, hráči i jejich rodiče. Ztratit mohou i sponzory,“ varuje Matějková.

Někteří brodští házenkáři si ale přece jenom zahrají. Našla se mezi nimi skupinka mladých, kteří pomáhali třeba s výstavbou centrálního kurtu. Nyní si může zdarma zahrát.

„S klukama jsme o situaci věděli s předstihem a vytvořili si vlastní tým,“ řekl jeden z nich Tomáš Krpálek. Tak vznikl Víťa dream team, který dostal jméno na počest kamaráda, který před časem zemřel. Spolu s nimi startuje i ředitel Handballu Pavel Klempíř.