Vodu přiváželi řidiči v devíti cisternách. Škoda byla odhadnuta na 1,3 milionu korun. Hasiči uchránili hodnoty za zhruba milion korun.

„Příčinou bylo nedbalostní jednání při svařování,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. „Asi pětačtyřicetiletý muž utrpěl při požáru popáleniny třetího stupně na zhruba polovině těla, s těžkým zraněním byl letecky převezen na popáleninové centrum Vinohradské nemocnice v Praze,“ upřesnil ředitel záchranné služby Lukáš Kettner.

Hasiči skončili v nemocnici

V průběhu zásahu museli být dva hasiči ošetřeni - nadýchali se zplodin a zkolabovali kvůli vysokým teplotám, uvedla mluvčí hasičů.

Nyní už jsou více méně v pořádku. „Byl jsem za nimi v nemocnici a asi po dvou dnech budou propuštěni,“ řekl Jaroslav Nácovský, šéf havlíčkobrodské pobočky Hasičského záchranného sboru kraje. Hasiči nosí totiž obleky, které jim sice dovolují přiblížit se k ohni, ale zároveň jim v nich hrozí přehřátí.

„Chlapi uklízeli slámu do seníku a zároveň na něm opravovali střechu. Chtěli to mít co nejrychleji hotové,“ popsal příčiny požáru pán bydlící v blízkosti požářiště. Jeho dům vzdálený asi 150 metrů hasiči ochlazovali.

„Svářeč už měl práci téměř hotovou. Potřeboval ještě kousek přivařit, jenže mu hmota ukápla do seníku. Myslím, že nesváželi slámu současně se svářením. Družstvo mělo smlouvu s firmou, která to svářela, a ta měla střechu nejdřív opravit. Už to bylo hotové, jen zbývalo dodělat nějakou drobnost,“ řekl Václav Pecen z Babic.

Velitelem zásahu byl šéf brodské pobočky Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Jaroslav Nácovský. Podle jeho vyjádření začalo hořet mezi 9. a 10. hodinou ráno. Jak přesně k požáru došlo šetří policie. Nácovský nepotvrdil, že by se svářelo a zároveň navážela sláma.

„V takových podmínkách je nebezpečné neopatrně pracovat se svářečkou, zvlášť když jde o místo nad hořlavým materiálem a v takovém suchu,“ řekl.

Okolní budovy museli hasiči ochlazovat, protože vítr mohl přenést jiskru.

„Vedlejší budova kravínu je kontrolována, v případě potřeby by se dobytek vyvedl ven. Aby se jiskra do kravína nedostala ani ventilátory, byly překryté plachtou. Seník se ovšem musí nechat vyhořet, nic jiného nezmůžeme. Ocelová konstrukce zatím stojí, ale z bezpečnostních důvodů bude muset být zřejmě zbourána,“ dodal Nácovský.

Hlídat budou hasiči objekt podle potřeby, minimálně do dnešního rána.