Firma Nutricia vylučuje, že by její výrobky měly být zdravotně závadné

A důvod? Prostřednictvím médií upozornili na to, že se jejich dnes roční syn Štěpán před šesti měsíci ocitl v nemocnici poté, co snědl dětskou instantní rýžovou kaši od firmy Nutricia.

„Měl průjem, horečku, dostal vyrážku a zvracel,“ říká matka Radka Chovancová. Rodiče si nejprve mysleli, že jde o obyčejnou virózu, ale pak v kaši, kterou Štěpánka přikrmovali, našli žlutohnědé zapáchající hroudy o velikosti meruňky.

„Byla jsem z toho v šoku. Kaši jsem koupila v lékárně a nikdy jsem nic podobného v jídle neviděla,“ popisuje Radka Chovancová.

O všem informovali i svou dětskou lékařku. Ta Deníku řekla, že nemůže vyloučit otravu ani virózu. Malý Štěpán se ze zdravotních problémů dostal až po hospitalizaci na oddělení JIP třebíčské nemocnice.

Neprovedli rozbory

„Podle příznaků to mohlo být obojí. Problém je v tom, že neexistují laboratorní rozbory toho, co matka v jídle našla,“ upozornila na největší pochybení v celém případu lékařka z Třebíče Miloslava Matějková. A kdo vlastně pochybil? Podle hlavního hygienika z ministerstva zdravotnictví Michaela Víta to byla Krajská hygienická stanice (KHS) v Jihlavě s pobočkou v Třebíči.

Tam matka přinesla kontaminovanou potravinu a žádala o laboratorní rozbor. Třebíčská stanice místo toho, aby udělala analýzu a zajistila další výrobky stejné šarže, předala celou věc Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI) do Tábora.

„Pochybení uznávám. Měli jsme se případem zabývat my. Pracovník, který měl případ na starosti, přišel o osobní ohodnocení,“ řekl Deníku Jan Říha, ředitel KHS v Jihlavě. SZPI okamžitě nařídila stáhnout z prodeje celou výrobní šarži rýžové kaše Nutrilon.

Mluvčí SZPI Daniela Kolejková ale veřejnost uklidňuje, že všechny testované vzorky byly v naprostém pořádku.

„Podrobně jsme testovali i jiné šarže. Šlo o několik desítek balení, která prošla všemi možnými expertizami. Případu jsme věnovali maximální a nadstandardní pozornost,“ informovala mluvčí inspekce Kolejková.

Není to jediný případ

Co vlastně rodina Chovancova v kaši našla, se ale už nikdo nikdy nedozví, protože ani jedna laboratoř neudělala makrobiologický rozbor.

„Bylo toho tak málo, že analýza nešla udělat. Navíc hrudky mohly být kontaminovány jiným způsobem. Směrodatné jsou pro nás rozbory z výrobků stejné šarže, které byly zajištěny a staženy z prodeje. Ty byly v pořádku,“ dodala Kolejková.

Firma proto rodině poslala dva dopisy. V tom prvním se za problémy omlouvala, v dalším ale píše, že žádný z testů nepotvrdil přímou souvislost zdravotních problémů syna Chovancových s jejich výrobkem.

„Doufám, že Štěpánek se těší dobrému zdraví a hezky prospívá,“ píše v dopise ředitelka kojenecké výživy Nutricia Kateřina Uxová.

Rodina je ale stejně přesvědčena, že kaše obsahovala nebezpečné látky. Špatnou zkušenost s instantní kaší od stejného výrobce má i Pavlína N. z Třebíče.

„Přestala jsem ji mému dítěti dávat, protože se mu po ní dělala vyrážka kolem úst a úplně jí odmítalo,“ svěřila se se svou zkušeností Deníku.