Haldy hlíny obsahující lahve od chemikálií skončily pár kroků od pumpy využívané táborníky

Zdroj vody slouží jak lidem z okolních stavení, tak táborníkům ze základny Údolí slunce, využívané hojně pionýry. Studna navíc není vybetonovaná, pouze vyložená kameny, proto by prosak látek z okolí mohl být dosti snadný.

Kde se tam odpad vzal?

Kousek proti proudu potoka staví chotěbořská Správa a údržba silnic most. Stavbu na silnici patřící kraji nečekaně zkomplikovalo, že dělníci na místě objevili poměrně velkou černou skládku. Aby mohli pokračovat v práci, začali haldy odvážet o pár set metrů dál. K jeho složení si ovšem vybrali značně nevhodné místo.

„Beru zodpovědnost na sebe, stala se chyba. Ještě tento týden odpad odvezeme,“ řekl stavbyvedoucí Zdeněk Kerbr. Podle něj je podivné, že se černou skládkou dosud nikdo nezabýval, i když se o ní muselo vědět.

Co říkají na případ představitelé Havlíčkovy Borové, pod níž Železné Horky spadají? „Nenapadlo by mne, že tam takováto skládka je. Museli ji vytvořit obyvatelé Horek, bohužel na krajském pozemku, na němž se nyní začalo stavět,“ uvedl starosta Roman Brukner. Firma podle něj měla obec kontaktovat ihned po nálezu. Již prý došlo k dohodě a odpad bude z místa odvezen na náklady firmy na řádnou skládku.

Otázkou je, zda Borová nezačne být vnímána jako obec proslulá podobnými případy. Neuplynul totiž ještě ani měsíc od chvíle, kdy firma tamějšího zastupitele Marka Štukhejla vyvezla na území Chráněné krajinné oblasti eternitové desky.

Pionýři o ničem nevědí

Pokud by nějaké nebezpečné látky do vody pronikly, ohrozilo by to provoz blízké tábornické základny. Podle místních táborníci odeberou ze studny někdy i stovky litrů pitné vody za den.

V tuto chvíli naštěstí děti v lokalitě netáboří, pionýrský tábor skončil už 28. července a další se letos nechystá. Na místě kempují jiní rekreanti, ovšem v malém počtu.

Je smutné, že se věc udála právě u tábořiště, kde se na kvalitu vody úzkostlivě dbá. Pionýři každý rok nechávají před začátkem táborů provádět test nezávadnosti vody ve studni.

„Rozbor nás stojí přibližně tři tisíce korun a dáváme ho dělat dvakrát ročně,“ sdělil Stanislav Blažíček ze ždárského pionýrského oddílu Hamry.