V září by měl být totiž podle vikáře Jana Nováka dokončen převod kostela na město.

Na to, že se kostel pomalu ale jistě rozpadá, první upozornil písničkář Michal Slavík. Jeho myšlenka uspořádat v kostele komorní recitály se setkala u Broďáků s velkým úspěchem.

„Za celou sezonu se nám podařilo vybrat přes osm tisíc korun. Investujeme vlastně jen do propagace. Je těžké něco opravovat. Když totiž kostel dostane město, tak udělá kompletní rekonstrukci. Investovali jsme tedy do opravy schodů na kůr, práce na nich už začaly. Také jsme nakoupili molitany, aby lidem při sezení nebyla zima,“ vypočítával Michal Slavík.

Koncerty ale církvi, která na rekonstrukci nemá, trn z paty nevytrhnou. V současné době se však objevila nová možnost získání peněz. „Nedávno jsem narazil na takzvané Norské fondy, které pro kraj Vysočina nyní uvolnily 18 milionů korun na obnovu kulturních památek. Snažím se tedy o tomto s církví jednat,“ přiblížil místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl.

Vikář Jan Novák však říká, že by byl rád, aby granty už řešilo město. „Žádost o převedení kostela sv. Kateřiny už je rozběhnutá. Do této doby jsme jednali s církevními právníky, ten převod není totiž úplně jednoduchý. Na podzim bude vše už spět ke konci. Granty by proto mělo řešit město,“ vysvětluje vikář.

Kostel tedy doslova vstal z mrtvých. Koncerty a snad i brzká rekonstrukce by z popelky brodských památek mohly udělat důstojnou připomínku historie.

Čtěte také:

Kostel městu nedáme, bouří se věřící

Kostel chátrá, město čeká na dohodu