Podle jihlavského architekta Jaroslava Huňáčka by orloj mohl vzniknout do roku 2010. Jihlava by se tak po Praze a Olomouci stala třetím městem v Česku, které se může pochlubit vlastním orlojem.

Cena by podle Huňáčka v závislosti na konečném technickém řešení mohla dosáhnout několika milionů korun. „Investor, jímž je jihlavská společnost PSJ holding, ověřuje možnosti získání dotací z evropských fondů,“ řekl Huňáček. Podle mluvčího PSJ Miroslava Fukse je zatím projekt ve stadiu zrodu a je předčasné ho blíže komentovat.

Už při zahájení rekonstrukce areálu v 90. letech minulého století bylo zřejmé, že portál věže s obloukem byl v minulosti stavebně na něco podobného připraven.

Místo apoštolů Přemysl Otakar

Součástí orloje by podle Huňáčka měly být kromě hodinového stroje stylizované postavy významných osobností spjatých s historií Jihlavy. „Mohou zde být například králové Přemysl Otakar II., Zikmund či Ferdinand III. Neměly by to být sochy, ale umělecká kovářská práce,“ uvedl Huňáček.

Vodítkem by podle něj mohl být soubor obrazů Gustava Krumla z historie Jihlavy. Budova by měla získat nový nátěr fasády v barevné kombinaci podobné jako v pražském Klementinu.

V horní části orloje architekt navrhuje stylizovaný sextant se znázorněním oběhu planet. „Vizuální vjemy by měla doplnit zvonkohra loretánského typu, která by dotvářela charakter orloje,“ dodal Huňáček.

Zvěrokruh by podle něj měla vytvořit pouze polovina kruhu, v tom je zatím architekt v rozporu s názory orlojářů. Orloj by měly doplnit figury horníka a symbolu spravedlnosti odkazující na historii města spojenou s dolováním stříbra.