Dluhy za ně zaplatí stát a kraj. Pořadníky jen pro bohaté se zavádět nebudou

„V současné době máme asi 120 klientů. Velké procento z nich jsou starodůchodci. Jejich penze na uhrazení pobytu v domově opravdu nestačí,“ přiznává ředitel Domova pro seniory Reynkova Jiří Vorlíček.

Dluží desítky tisíc

Z penze důchodcům vedení domova musí ponechat 15 procent na kapesné. I s přiznaným příspěvkem na péči však některým důchodcům chybí více než tisícovka měsíčně.

Za rok klient může dlužit několik desítek tisíc, za čtyřletý pobyt pak v průměru 100 tisíc korun. „Dluhy za ně uhradí stát a kraj,“ říká Vorlíček s tím, že jemu samotnému se příčí nazývat nedoplatky seniorů za pobyt dluhem, protože senioři mají nízké důchody a to, že jejich penze na pobyt nestačí, není jejich vina.

Na to reagovaly některé domovy důchodců, které požadovaly po klientech různé záruky, že se v dědickém řízení domohou plateb dluhů. To je podle Vorlíčka neetické a Domov pro seniory Reynkova bude přijímat nové obyvatele podle daného pořadníku a ne jejich majetkové situace.

Dlužné částky jsou v kraji Vysočina započítány v nákladech zařízení a dotovány v rámci rozpočtů jak z ministerstva práce, tak přímo z rozpočtu kraje.

Důchodci platí v domovech za pobyt a služby měsíčně kolem 7000 korun. Náklady na lůžko se ale v kraji Vysočina pohybují kolem 19 000 korun měsíčně.

Penze seniorů činí v běžném domově v kraji od 6000 do 12 000 korun. Na Vysočině je 27 domovů pro seniory, z toho 11 zřizuje kraj.

Nejvyšší náklady má například Domov pro seniory Reynkova na výplatu mezd, ale podle ředitele Vorlíčka nelze nijak omezovat počet personálu s ohledem na vážný zdravotní stav mnoha obyvatel, z nichž většina je starší osmdesáti let.