„Potkala jsem o prázdninách kamarádku, která také učí, a shodly jsme se, že se skoro bojíme o své profesi v létě mluvit,“ povzdechla si Eva Záchová, učitelka angličtiny na Střední uměleckoprůmyslové škole v Jihlavě.

Školní chodby jsou zatím bez dětí tiché, za dveřmi sboroven a kabinetů se konají schůze a porady.

„Čeká mě pedagogická porada, předmětová komise, třídní porada, školení BOZP, provozní porada a také reparáty,“ vyjmenovala své povinnosti před začátkem školy Záchová. „Reparáty jsou z učiva za celý rok. Procházím osnovy a chystám z nich otázky. Letos budu mít navíc ekologii a budu třídní. Musím připravit třídnici, třídu i nástěnky,“ pokračuje.

Učitelé umělci se nadřou

„Dnes jsem byl na poradě, zítra mě čeká též. Učím výtvarnou přípravu a praktická cvičení. Jde tam hlavně o kresbu, malbu a modelování, připravuji se průběžně přes rok,“ uvedl Jiří Raiterman ze Střední umělecké školy grafické (SUŠG).

Milan Dušák, ředitel téže školy, popsal další přípravy: „Spravovali jsme kanalizaci, měnili koberce, čistili ateliéry… Provoz zázemí umělecké školy je mnohem náročnější než například u gymnázia. Na dovolenou se dostanu až tak v říjnu.“

Pro běžné učitele je ovšem takřka nemožné vyrazit na dovolenou mimo oficiální termín prázdnin. Musí si vybrat zájezdy v červenci či srpnu, z finančních důvodů čekají na last minute. Spousta pedagogů místo dovolené k moři vyráží na letní dětské tábory či na kurzy, kde si doplňuje vzdělání. Tyto kurzy spolknou rovněž nejeden víkend ve školním roce.

SUŠG v Jihlavě pořádá i mnoho mimoškolních akcí. Výsledky sochařského sympozia ve Vysoké jsou od pátku k vidění ve Smetanových sadech. Chystá se dřevosochařské sympozium a kurzy studentů v přírodě, tak zvané plenéry.

Školní rok na SUŠG začne již v neděli – nově přijatí studenti z celé republiky i ze Slovenska se sjedou, vystaví své obrazy v budově školy, dostanou indexy a ubytují se na internátech a privátech.